Razantní personální změny na ministerstvu obrany, které druhý den po svém jmenování udělala nová ministryně Karolína Peake (LIDEM), se setkaly s nesouhlasem premiéra Petra Nečase (ODS) i prezidenta Václava Klause.

Kvůli odvolání prvního náměstka Vlastimila Picka premiér Nečas na Peake dokonce v telefonu křičel. "Pan premiér byl eufemisticky řečeno lehce rozzloben, zvedal i hlas, ale to je zcela v pořádku. Bylo to pro něj překvapení. Jsem připravena si to s ním vyříkat z očí do očí," potvrdila ministryně ve čtvrtek večer v televizních Událostech, komentářích.

Připustila přitom, že jméno nového náměstka, který Picka nahradí, stále nemá. Svůj krok vysvětluje tím, že chce nad ministerstvem obrany civilní kontrolu. Bývalý náčelník generálního štábu vedl tým, který se Švédskem vyjednával podmínky pokračování pronájmu stíhaček Gripen.

Kromě Picka musel svou funkci opustit i šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant a ředitel kabinetu ministra František Šulc.  Bulant údajně zase nezvládl veřejnou zakázku na dodávku nových uniforem pro armádu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Premiér Petr Nečas se o personálních změnách na ministerstvu obrany dozvěděl na summitu EU v Bruselu. "Musím říci, že tímto krokem paní ministryně Peake jsem překvapen. Netuším, jaké důvody ji k tomuto kroku vedly," řekl.

Ještě předtím se nad personální čistkou resortu pozastavil prezident Klaus.

"Jako ministryně obrany mám plné právo vybrat si své spolupracovníky," reagovala Peake. Změny ve vedení ministerstva prý činí průhledně a bez zákulisních dohod.

Nečas obměnil vládu. Vzal do ní věrného druha a napotřetí potěšil člověka od Peake - čtěte ZDE

Peake: Doprava je ministerstvem velkých zájmů a tlaků. Obrana bude klidnější - čtěte ZDE

Podle mluvčího obrany Jana Pejška nová ministryně považuje Pickovu funkci prvního náměstka za politickou.

"Obsazení této politické funkce bývalým náčelníkem generálního štábu bezprostředně po skončení jeho aktivní služby je v příkrém rozporu s principem civilní kontroly armády tak, jak jej ministryně vnímá," uvedl Pejšek. Podle něj bude funkce obsazena na základě shody koaličních stran.

Klaus: Buď jsem byl oklamán já, nebo premiér

Odvolání Picka překvapilo prezidenta Václava Klause, protože podle premiéra Petra Nečase (ODS) měl zajistit kontinuitu fungování resortu po odchodu ministra Alexandra Vondry (ODS).

"Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo byl oklamán pan premiér paní ministryní," řekl podle serveru Novinky.cz prezident.

"Věřím, že mé kroky v čele resortu obrany nakonec přesvědčí pana prezidenta, že jeho skepse není namístě," uvedla Peake.

Bulant nezvládl zakázku na uniformy

Důvodem Bulantova odvolání je podle Peake nezvládnutá veřejná zakázka na dodávku nových uniforem pro armádu. Zakázku nedávno zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Obrana se proto rozhodla stejnokroje nakoupit přes jednu z agentur NATO.

Bulant i Picek jsou vojáci. Peake uvedla, že v blízké budoucnosti hodlá přistoupit k úplnému zcivilnění takzvané civilní sekce ministerstva. Národní úřad pro vyzbrojování, kterému šéfoval Bulant, proto nebude nadále obsazen vojákem v činné službě, zdůvodnila ministryně.

Peake rovněž rozhodla o zrušení funkce náměstka pro obranné akvizice, kterou také zastával Bulant. Považuje ji za zbytečnou právě proto, že byl na obraně zřízen vyzbrojovací úřad.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist