U studentů by v prezidentských volbách zvítězil hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz, dali mu 40,7 procenta hlasů. Druhý skončil ve studentském hlasování někdejší premiér Jan Fischer s 19,4 procenta a třetí předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s 14,6 procenta hlasů. Volby nanečisto pořádala v úterý a ve středu společnost Člověk v tísni. Podle organizátorů se jich zúčastnilo 61 500 středoškoláků ze 441 škol. Cílem akce je zvýšit zájem mladých lidí o politiku.

Žáci vybírali z osmi kandidátů, které potvrdilo ministerstvo vnitra. Hlasovat mohli všichni studenti od 15 let. Někdejší předseda vlády Miloš Zeman obdržel 9,4 procenta hlasů, herečka Táňa Fischerová pět procent a europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová 4,4 procenta. Nejméně hlasů pak dostali kandidáti ODS a ČSSD, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a místopředseda sociálních demokratů Jiří Dienstbier, oba 3,2 procenta.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
Výsledky voleb

1. Vladimír Franz:

25 010 hlasů - 40,7 %

 

2. Jan Fischer:

11 938 hlasů - 19,4 %

 

3. Karel Schwarzenberg:

8990 hlasů - 14,6 %

 

4. Miloš Zeman:

5781 hlasů - 9,4 %

 

5. Táňa Fischerová:

3089 hlasů - 5,0 %

 

6. Zuzana Roithová:

2707 hlasů - 4,4 %

 

7. Přemysl Sobotka:

1993 hlasů - 3,2 %

 

8. Jiří Dienstbier:

1991 hlasů - 3,2 %

Školy se do voleb hlásily dobrovolně, organizátoři proto upozornili, že nejde o reprezentativní vzorek. Do hlasování se zapojilo 172 gymnázií, 233 středních odborných škol a 36 učilišť. Nejvíce mladých voličů bylo v Praze, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, nejméně pak hlasovali mladí z Libereckého a Jihočeského kraje. Studentské volby byly z organizačních důvodů pouze jednokolové.

Franz zvítězil ve všech krajích a na všech typech škol. Fischer skončil na druhém místě ve všech krajích vyjma Jihočeského kraje a Prahy, kde obsadil druhou příčku Schwarzenberg. Nynější ministr zahraničí více než Fischer bodoval i u gymnazistů. Naproti tomu u učňů sesadil Schwarzenberga z bronzové příčky Zeman, studenti odborných škol pak dali těmto dvěma kandidátům shodně 10,2 procenta hlasů.

Studentské volby organizovala společnost Člověk v tísni potřetí, studenti už si v roce 2010 vyzkoušeli volby do sněmovny a letos na podzim pak volby do krajských zastupitelstev. Hlasování mladých se vždy od výsledků opravdových voleb dost lišilo, například do krajů by si středoškoláci zvolili Piráty, TOP 09 a DSSS.

Hlasování na školách funguje stejně jako klasické volby, tedy včetně hlasovacích lístků a volební místnosti s urnou. Kantoři zároveň se studenty v hodinách hovoří o volebním systému a smyslu demokratického hlasování. Organizátoři by chtěli projektem do budoucna zvýšit volební účast prvovoličů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist