| Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Poslanci zajistili ve středu ve Sněmovně zvláštní pat: neodhlasovali si sice vyšší platy, tím ale zároveň zajistili, že od ledna není podle čeho vypočítat platy soudcům a státním zástupcům. Jejich finanční odměny totiž byly součástí hlasování o mzdách ústavních činitelů.

Vláda se tak ještě ve středu večer pokusí nalézt řešení. Podle ministra financí Miroslava Kalouska je cíl jasný: zvýšit platy soudců, kteří si na své gáže úspěšně stěžovali u Ústavního soudu, ale zároveň nepřidávat politikům.

"Musíme najít takové řešení, abychom vyhověli nálezu Ústavního soudu a přidáno dostali soudci, ale ne politici," řekl Kalousek serveru iDNES.cz.

Zákonodárci mají podle prezidenta soudcovské unie Tomáše Lichovníka čas do konce roku. Měli by přijmout novelu, která zajistí trojnásobek průměrné měsíční mzdy, jak to určil Ústavní soud, řekl Lichovník pro ČTK.

Lichovník dále uvedl, že nechce předjímat, jak se bude situace vyvíjet. "Vláda a poslanci mají do konce roku možnost situaci napravit tím, že přijmou novelu odpovídající nálezu Ústavního soudu, jinak nebude od 1. ledna žádná platová základna," řekl.

Vše začalo ve Sněmovně. Pokus zvýšit si plat při středečním hlasování nevyšel části poslanců, která nesouhlasí se zdaněním poslaneckých náhrad, tedy peněz, které zákonodárci dostávají navíc k platu. Jde například o cestovní či ubytovací náhrady.

Původně nedotknutelná paušální část platu, která nepodléhá žádnému zúčtování, byla zdaněna před dvěma lety. Poslanci tak počínaje rokem 2011 berou až o pětinu méně. I tak jim ale zůstalo více než 60 tisíc korun měsíčně. Teď se o změnu pokusil rozpočtový výbor, který navrhl zdanění zrušit.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se