Ministr průmyslu a obchodu nechce být  "superministr." V České televizi v nedělních Otázkách Václava Moravce prohlásil, že nebude řídit obě ministerstva. "Nehodlám být žádným superministrem, nehodlám řídit dvě ministerstva najednou a být zodpovědný za věci, u kterých jsem historicky neseděl," uvedl Martin Kuba.

Naznačil také, že chce spolupracovat s novým ministrem dopravy, aby vzniklo spojení obou ministerstev. "Proces musí být kombinován tak, že bude trvat 12 až 18 měsíců, tou dobou musí být pověřen ministr dopravy a ve spolupráci se mnou připravovat fúzi do jednotného ministerstva hospodářství," řekl Kuba v České televizi.

Podle něj by spojením ministerstev došlo ke značným finančním úsporám. Chce odstranit dvoje odbory IT, personální oddělení, veřejných zakázek nebo oddělení interního auditu. Právě tento krok by měl dopad na snížení o asi 200 pracovních míst.

Šéf komunistů Vojtěch Filip vidí za slučováním ministerstev snahu podchytit toky peněz. "Budeme hlídat, aby nešlo o to, že si určité politické strany ovládnou některé penězovody – to je největší problém," varoval Filip. Upozornil také na to, že vládní koalice vůbec nejedná s opozicí. 

Nový ministr bude odborník nebo straník

Jako ministr dopravy nedávno skončil člen liberálních demokratů Pavel Dobeš. Jeho nástupce zatím není znám. Média spekulují o tom, že by na dopravu mohl nastoupit bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš (ODS) nebo někdejší děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos, který již dopravu v minulosti řídil.

Podle Kuby je personální obsazení vedení ministerstva v kompetenci premiéra a předsedy ODS Petra Nečase. Kandidáty s ním prý chce konzultovat, konkrétní jména však nesdělil.

 

Pokud by si ODS a LIDEM vyměnili ministerstva, liberální demokraté by získali obranu. Do čela silového resortu by pak zřejmě nastoupila předsedkyně strany Karolína Peake. Podle opozice by ale na obraně měl být odborník.