Vicepremiérka a předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake chce převzít ministerstvo obrany po odcházejícím Alexandru Vondrovi (ODS). O svém zájmu už hovořila s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

"Panu premiérovi jsem sdělila, že chceme jednat o alternativě výměny ministerstev v případě, že bude zároveň shoda na postupném sloučení ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu. Pokud bychom místo dopravy dostali obranu, byla bych kandidátem na tento post za LIDEM já," potvrdila serveru IHNED.cz Peake. Konečné slovo bude mít podle ní premiér.

Nečas po jednání vlády řekl, že pokud se LIDEM vzdá dopravy, je převzetí ministerstva obrany její předsedkyní logické.

Peake přitom až donedávna resort obrany odmítala. Opozice varuje, že s armádou nemá žádné zkušenosti.

Předsednictvo se usneslo na tom, ze strana LIDEM půjde na jednání s premiérem s variantou na výměnu ministerstev v souvislosti s redukcí agend, kterou vládě navrhla vicepremiérka Peake.

"Redukce byrokracie, slučování úřadu, štíhlý stát, to je červená nit našeho politického programu a chceme jít příkladem nejen sloučením ministerstva dopravy, ale i uvnitř resortů, které má nyní LIDEM ve své správě," uvedla Peake pro Hospodářské noviny.

Slučování nebo rušení ministerstev nepovažuje Peake v návrhu úspor za klíčové opatření. Jde podle ní spíše o organizační záležitost.

 

"Není to to, z čeho vychází nejvíce úspor. Nejvíce úspor vychází právě ze zrušení a konsolidace těch podřízených organizací," uvedla s tím, že ona žádnou ze tří možností slučování nebo rušení ministerstev nepreferuje.

ODS chce získat ministra dopravy. Odmítá nestranického favorita strany LIDEM - čtěte ZDE

Premiér Nečas České televizi sdělil, že o slučování ministerstev usiluje dlouhodobě, a proto je to krok správným směrem. "Odpovídá také mým dosavadním jednáním s předsedkyní strany LIDEM Karolínou Peake. Nelze ho však provést bez změny řady zákonů, což si vyžádá určitý čas. Nemůže proběhnout hned," dodal Nečas.

Proti výměně byla místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová, podle svých slov jako jediná. "Zastávám názor, že by strana LIDEM měla zůstat na ministerstvu dopravy," řekla novinářům s tím, že ale slučování agend kvůli úsporám podporuje.

Slučování ministerstev má pokračovat

Peake podotkla, že její návrh počítá také se slučováním dalších ministerstev a hlavně podřízených organizací, u nichž je možná největší redukce. "Do roku 2014 by tak stát měl ušetřit alespoň 12 miliard korun," dodala Peake, záležet ale bude na dohodě ve vládě.

Aktuální ministerská rošáda je spojena s odchodem Pavla Dobeše (LIDEM) z vedení ministerstva dopravy, který sama strana požadovala kvůli přetrvávajícím problémům s centrálním registrem vozidel. Na jeho místo Peake navrhla svého spolupracovníka z Úřadu vlády Roberta Vacka, premiér ale jeho nominaci odmítl.

Minulý týden svůj odchod oznámil ministr obrany Alexandr Vondra, oficiálně kvůli ztrátě podpory voličů, která vyšla najevo při jeho říjnové prohře v senátních volbách.