Ministr dopravy Pavel Dobeš předal premiéru Nečasovi svoji rezignaci. Z čela resortu odstoupí 3. prosince. O jeho rozhodnutí informovala Česká televize. Výzvu k odchodu, kterou mu předsednictvo strany LIDEM adresovalo v úterý v noci, tak splnil jen zčásti.

"Pan ministr Dobeš zřejmě aspiruje na advokáta roku a využívá toho, že předsednictvo strany
LIDEM, řeklo 'rezignuj', ale neřeklo 'bezodkladně'. Považuji to za zbabělost," reagovala předsedkyně strany Karolína Peake.

Dobeš tvrdí, že předsednictvo jej k jednání nepozvalo a o výzvě se dozvěděl z médií. Peake kontruje, že mu okamžitě stranické rozhodnutí telefonovala.

Vicepremiérka už oznámila premiérovi, koho LIDEM na uvolněné místo navrhuje. "Je to Robert Vacek, má mou důvěru. Je to člověk, který má zkušenost z ministerstva dopravy. Rok a půl funguje jako náměstek sekce pro organizaci boje s korupcí" potvrdila.

Uvedla, že premiér Nečas se před svým rozhodnutím, zda Dobeše odvolá, chce setkat s Peake i ministrem. Zatím v krátkém prohlášení pouze oznámil, že Dobešovu rezignaci bere na vědomí.

Vacek pro Českou televizi uvedl, že se v nové funkci chce věnovat především registru vozidel, ČD Cargo a boji o rozpočet. Zároveň řekl, že si nedovede představit návrat ke starému registru, ten nový ale podle něj vyžaduje zásadní změny.

Klaus se Dobeše zastal

Prezident Václav Klaus považuje Pavla Dobeše (LIDEM) za úspěšného ministra dopravy. Nevidí prý chyby v jeho práci, ani ho o nich premiér či někdo jiný neinformoval. Zpráva o chystaném odchodu Dobeše z vlády mu prý radost nedělá. Klaus to řekl v Rakousku, kde je na státní návštěvě.

"Ministr Dobeš se mi zdál jako jeden z relativně velmi úspěšných ministrů právě tohoto velmi složitého resortu, takže já necítím problém defektu jeho práce, a nikdy jsem o něm předsedou vlády či někým jiným nebyl informován. To říkám velmi rezolutně a velmi nahlas," uvedl Klaus.

Dobeš ohlásil, že pokud nebude registr fungovat, odejde v prosinci z ministerstva. Nyní oznámil, že křeslo opustí bez ohledu na to, zda bude registr plně funkční, nebo ne.

Peake: Některé věci nechci přehlížet

Vicepremiérka a předsedkyně LIDEM Peake Dobeše k rezignaci vyzvala už krátce po spuštění centrálního registru vozidel, který se od počátku potýkal s velkými problémy - navíc na jeho spuštění nebylo vypsáno výběrové řízení. Ministr však získal zastání u premiéra Petra Nečase (ODS).

"Nyní se ukazuje, že potíže jsou hlubší, než se původně myslelo. Nechci patřit mezi strany, které nedovedou přiznat, že někdo z jejich členů pochybil a měl by za to nést odpovědnost," uvedla Peake.

Podle svých slov se nechce dostat do situace z konce svého působení ve Věcech veřejných, kdy má prezentovat pozitivní obraz vlády, ale zároveň přehlížet některé věci.

Předsednictvo LIDEM vyzvalo Dobeše k rezignaci nejen kvůli nefunkčnímu registru. Vadí mu i některé osoby, kterým ministr naslouchá.

Přehled ministrů dopravy

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist