Na pražském letišti, přímo na terminálu 2, byla v neděli odpoledne slavnostně odhalena tapiserie na počest prvního českého prezidenta Václava Havla. Ceremoniálu se vedle výtvarníka Petra Síse, který na objednávku Hospodářských novin původní obraz vytvořil, zúčastnila také Dagmar Havlová, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg či iniciátor celé akce Bill Shipsey, zakladatel organizace Art for Amnesty International.

Vůbec poprvé se zde osobně setkali Sís a dva francouzští tkalci, kteří na obří tapiserii o rozměrech 5 krát 4,25 metru, dlouhé měsíce pracovali.

"Všechno to začalo Hospodářskými novinami. Pamatuju si, že to bylo hrozně těžké, protože to byl vlastně smutný moment a já nechtěl být nějak moc sentimentální, nebo si hrát na někoho, kdo byl kamarád, nebo se nějak účastnil politiky," vzpomínal na samý začátek spolupráce v rozhovoru pro HN Petr Sís.

Jako motiv pro své dílo tehdy zvolil hejno ptáků. V té době totiž pracoval na knížce Ptačí sněm a napadlo jej, že by mohl vytvořit podobu člověka, který v jednom krátkém okamžiku prolétává nad Prahou a vyzařuje z něj láska. Postava na obrázku má proto malé červené srdíčko. Srdce bylo vždy nedílnou součástí Havlova podpisu.

Přání setkat se s tvůrci vyslovila na pódiu i Dagmar Havlová, což se jí nakonec splnilo. René Duché a Daniel Bayle po celou dobu skromně postávali na samém kraji hloučku hostů, po opakovaných výzvách ale nakonec na pódium přeci jen vystoupali.

Poté spolu pár minut mluvili soukromě, jen ve společnosti Síse a jeho manželky. Žádosti přihlížejících novinářů o rozhovory bývalá první dáma s úsměvem odmítala.

Bono, Yoko Ono i Sting zaplatili gobelín pro Havla. Ozdobí pražské letiště - čtěte ZDE

Sami tkalci odhalení přihlíželi s dojetím. Jak potvrdili pro HN, další tapiserii už nevyrobí. "Je to naše poslední tapiserie. Bylo to hrozně moc práce, strávili jsem nad ní asi šest měsíců. A už nejsme nejmladší," uvedl René Duché v rozhovoru pro HN.

On ani druhý z mistrů Daniel Bayle svůj výtvor v plné kráse ještě neviděli. Jejich dílna ve francouzském Aubussonu je totiž tak malá, že v ní konečné dílo rozložit jednoduše nemohli.

Na výrobu nástěnného koberce v hodnotě 1,5 milionu korun přispěli muzikanti Bono Vox a The Edge ze skupiny U2, Yoko Ono, Peter Gabriel a Sting. Vše inicioval Bill Shipsey z Art for Amnesty International, která před devíti lety Václavu Havlovi udělila ocenění velvyslanec svědomí. Kromě něj do Prahy přijel také šéf kampaní a komunikace Amnesty International Thomas Schultz-Jagow.

Tapiserie byla věnována Nadaci Dagmar a Václava Havlových a v prostorách terminálu 2 bude viset deset let.

Světový den lidských práv

Slavnostnímu odhalení předcházela videoprojekce o vzniku tapiserie a krátký film o nedávném přejmenování někdejšího Letiště Ruzyně na Letiště Václava Havla. Gobelín byl odhalen v předvečer Světového dne lidských práv a devět dní před prvním výročím úmrtí Václava Havla.

Nikdo z muzikantů, kteří na artefakt přispěli, se dnešní akce nezúčastnil, už dříve ale vyjádřili Havlovi obdiv. "Václav Havel byl inspirací pro naši skupinu, stejně tak jako pro politiky, básníky a všechny ostatní. Jsme šťastní, že jsme ho mohli nazývat přítelem. Sísův gobelín je určitě dalším důvodem, proč navštívit tak krásné město, jakým je Praha," nechal se slyšet například The Edge ze skupiny U2.

Na ceremoniál přišel také výtvarník David Černý, který přinesl Shipseymu dárek - elektrickou kytaru. Kvůli ní ale měl potíže hned u bezpečnostní kontroly. Do pryskiřice totiž vedle kondomů nebo malého žlutého "angličáku" zalil i pár nábojnic, které pracovníci podle pokynů do mezinárodní zóny pustit nesmějí. Nakonec ale udělali výjimku.

Síse a Černého spojuje mimochodem osmnáct let stará historka. Jak připomněl Sís, byl to právě jeho malý syn Matěj, který stál Černému "modelem", když během stáže v New Yorku potřeboval modelovat nějaké miminko. Později z nich vytvořil obří batolata, která "lezou" po Žižkovské věži.