Pokutu 40 tisíc korun dostal pražský dopravní podnik za to, že nebyl schopen policii dodat včas dokumenty k vyšetřovaným kauzám ohledně nevýhodných zakázek. Ve středu se policie do hlavní budovy společnosti vrátila a část materiálů odvezla.

"Od doby, kdy byl dopravní podnik vyzván, aby materiály dodal, tak nereagoval. Na žádnou z výzev," odůvodnil policejní sankci Adam Borgula z pražského vrchního zastupitelství, který případ dozoruje.

"Odvoláme se," řekl novinářům generální ředitel městské společnosti Milan Křístek. Tvrdí, že zaměstnanci nepochybili záměrně, když požadované materiály nedodali, ale lhůtu nestihli.

"Nejsme žádné malé s. r. óčko. Vyžádaných materiálů je hodně, dokonce jsme kvůli tomu museli najmout další lidi," poznamenal Křístek, který se funkce po odvolaném Vladimíru Lichovi ujal před měsícem. Odmítá tvrzení, že právě on je zodpovědný za zpomalení vyšetřování.

Pořádková pokuta, kterou DPP od policie dostala, dosáhla téměř maximální výše. "Nejvyšší částka, kterou lze uložit, je 50 tisíc korun. Policie ji může dát opakovaně," poznamenal Borgula s tím, že v případě dopravního podniku se tak stalo poprvé.

Bezpečnostní ředitel podniku Pavel Richter, který je zajišťováním dokumentů pro policii pověřen, tvrdí, že s detektivy maximálně spolupracuje. "Od začátku roku jsme dostali 50 žádostí s 260 položkami, které měly být dohledány. 34 z nich se podařilo vyřídit," konstatoval. Podle něj si už policisté odvezli přes 8 tisíc listů.

"Poslední materiály zaplnily pět velkých beden, protože obsahovaly 4 tisíce listů," dodal Richter.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ve středu serveru IHNED.cz zásah policie v budově dopravního podniku potvrdila. "Nebylo to vůči jednomu člověku," dodala.

Podle mluvčí podniku Anety Řehkové zásah souvisí se staršími případy. "Policie si přišla pro doklady k trestním oznámením, která připravil pan Láska," sdělila Řehková.

Policie si odnesla i počítač

Část odnesených věcí se ale týkala i trestního oznámení, které míří na bývalou pověřenou ředitelku a místopředsedkyni představenstva Magdalenu Češkovou. Policie podle Křístka zabavila i Češkové počítač.

Asi desítku velkých zakázek z minulosti nechal podnik letos prověřit, prověrka ukázala na jejich nevýhodnost a předražení. Policie si pro důkazy do pražského dopravního podniku přišla už v srpnu poté, co bývalý ředitel Vladimír Lich podal kvůli těmto smlouvám trestní oznámení. Oznámení připravil advokát Václav Láska.