Dnes je to docela běžná věc a pro kdejakého manažera i skoro nutnost, ale většina kandidátů na prezidenta ji v pondělí večer zažila vůbec poprvé v životě. Powerpointovou prezentaci.

Bylo to nepředstavitelné, Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg stojící před projekčním plátnem a v ruce ovladač k počítači, ze kterého spouštějí svoji powerpointovou prezentaci. Zdálo se nemožné, že by se to u některých kandidátů mohlo povést. IHNED.cz to ale dokázal.

Do divadla La Fabrika v pražských Holešovicích na debatu nazvanou "Prezidentský Powerpoint" dostal nakonec všechny hlavní kandidáty: Jana Fischera, Miloše Zemana, Zuzanu Roithovou, Vladimíra Dlouhého, Přemysla Sobotku, Jiřího Dienstbiera, Táňu Fischerovou i Janu Bobošíkovou. Omluvili se pouze Vladimír Franz a Tomio Okamura.

Dostali jednoduchý úkol. V maximálně sedmiminutové powerpointové prezentaci nastínit, jakou mají vizi a program pro Českou republiku. Kam chtějí zemi za pět let svého případného mandátu posunout.

Proč Powerpoint? IHNED.cz chtěl mimo jiné také otestovat, zda by prezident zvolený v roce 2013 jaksi patřil do své doby. Zda vůbec zvládne to, co musí umět i průměrný manažer. 

Jako první dorazil ekonom a bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý. Toho času bez jistoty, že má po přepočítání na ministerstvu vnitra dost hlasů. 

Dlouhý přijel v půl sedmé večer, půl hodiny před začátkem, a vstoupil právě do zkoušky moderátorů a zároveň komentátorů Hospodářských novin Jindřicha Šídla a Petra Honzejka. 

Brzy se objevil Miloš Zeman, bývalý premiér a předseda ČSSD. A okamžitě se stal hlavní hvězdou předsálí. Vytvořil se kolem něj hrozen složený z hostů, a dokonce i ostatních kandidátů. Každý z nich se u Zemana zastavil a potřásl mu rukou. 

Prvním vystupujícím byl Přemysl Sobotka, hlavní kandidát ODS. Jeho prezentace byla nejemotivnější. Začal mobilizací v roce 1938, bojem proti nacismu i komunismu a zdůraznil i národní zájmy. Měl jednoznačně nejpravicovější prezentaci. "Demokracie má být tolerantní k menšinám, nesmí ale podlehnout jejich nátlaku."

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se