Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ) údajně uvedla v oficiální zprávě z roku 2010 falešné sponzory. Informuje o tom Mladá fronta Dnes, která lidi ze seznamu sponzorů kontaktovala. Někteří z nich řekli, že peníze straně nikdy nedali. SPOZ pochybení odmítá.

"Všichni dárci s námi sepsali řádnou darovací smlouvu," sdělil místopředseda strany Martin Nejedlý. MfD ale mluvila například s třiasedmdesátiletým Františkem Cecavou, který podle zprávy daroval straně 25 tisíc korun.

"Tak to tedy ne. Ode mě nic takového nedostali. Jsem důchodce. Nemohl bych si to vůbec dovolit," řekl Cecava deníku. Ve zprávě je uvedeno celé jeho jméno, datum narození i bydliště. Podobných případů je podle MfD více.

Předseda strany Miloš Zeman se na zprávu SPOZ již dříve odvolával, když tvrdil, že jeho nynější prezidentská kampaň bude transparentní. Jejím financováním se podle něj zabývají stejní lidé, kteří měli na starosti financování SPOZ před volbami v roce 2010.

"Nejsem pokladníkem SPOZ, a proto nevím, kteří dárci této straně věnovali, či nevěnovali sponzorský dar," řekl Zeman MfD ve čtvrtek.

Podle expertů může jít o snahu zakrytí skutečného sponzora, který nechce být vidět.

Ohroženi jsou Dlouhý i Okamura

Během pátku se také vyjasní, zda z přímé volby prezidenta vypadnou někteří kandidáti. Podle informací agentury Mediafax, neprošly kontrolou podpisů petice Jany Bobošíkové, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamury. Informaci se zatím nepodařilo ověřit u dalšího zdroje. Ministerstvo vnitra se má oficiálně vyjádřit během pátku.

Počet kandidátů na prezidentský post by se tak mohl po kontrole podpisů na peticích snížit na osm.

"Kvůli nedostatečnému počtu hlasů po započítání procentuálního podílu chybovosti jednotlivých záznamů na petičních arších jsou neplatné kandidatury Jany Bobošíkové, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamury," píše Mediafax s odkazem na dobře informovaný zdroj z ministerstva vnitra.

Tiskový mluvčí Pavel Novák informace o vyřazení kandidátů nepotvrdil ani nevyvrátil. "Já nevím, kde to Mediafax bere, jestli si to vymýšlí, nebo nevím. Rozhodně nemůžu k této informaci nic říct, ani ji potvrdit, ani vyvrátit. Tato informace prostě neexistuje a bude existovat zítra někdy odpoledne, kdy máme tiskovku," uvedl pro IHNED.cz Novák.

Naše stanovisko je celých čtrnáct dní úplně stejné - do 23. listopadu se k tomu nelze vyjadřovat, protože probíhá správní řízení," dodal Novák.

Úředníci ministerstva vyvěsí výsledky na desce a na webu úřadu, písemné rozhodnutí zašlou i na adresy kandidátských zmocněnců.