Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) v pořadu ČT Otázky Václava Moravce uvedla, že sociální karty nebudou povinné.

Vláda se na tom podle jejích slov pokusí domluvit s Českou spořitelnou.

"Přistoupíme k tomu, že sKarta bude sloužit jako identifikační nástroj. Budeme dále diskutovat o další podobě sKarty, zejména o platební funkci, a tam se domnívám, že je prostor a že najdeme východisko z toho, aby platební funkce sKarty byla pro klienty, uživatele dobrovolná," řekla Müllerová.

Někdejší premiér a expert ČSSD na sociální otázky Vladimír Špidla míní, že systém sKaret je připraven špatně. Karty by se měly úplně zrušit, uvedl v televizní debatě. "Je to odpočátku chybě koncipovaný projekt, který poškozuje odběratele dávek," prohlásil.

Místopředsedkyně Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Jana Hrdá odmítla, že by bylo zneužívání rozšířeným jevem. "Primárně by měl být způsob proplácení efektivní," dodala.

Vláda podle Müllerové chce smlouvu se spořitelnou pouze upravit prostřednictvím dodatků, novou smlouvu ani tendr na provozovatele sKaret si nepřeje. Nutná podle ní bude i změna zákonů.

"Ve čtvrtek oznámíme, jak dojdeme k cíli, abychom zabránili zneužívání," prohlásila politička.

Kontrola sociálních dávek i projekt sKaret. Jaké problémy čekají ministryni Müllerovou? - čtěte ZDE

sKarta je a zatím zůstane povinná, říká ministryně práce. Projekt je mrtvý, reaguje Nečas - čtěte ZDE

Ministerstvo práce uzavřelo letos v lednu se spořitelnou na sKarty smlouvu na 12 let. Podepsal ji bývalý první náměstek Vladimír Šiška, který je nyní obviněn z podplácení při jiné ze zakázek resortu. Vláda nyní se spořitelnou jedná o změně smlouvy.

Související