Sněmovna ve středu v prvním čtení schválila návrh státního rozpočtu na příští rok.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) poslance při té příležitosti upozornil, že deficit bude podle něho asi pět procent místo očekávaných 3,5 procenta hrubého domácího produktu.

V jednacím sále sněmovny jako obvykle zazněla plejáda jadrných výroků, především z řad opozice. Nic dlužní svým kolegům ale nezůstali ani koaliční poslanci.

Schodek navrhovaného rozpočtu má klesnout proti schválenému letošnímu o pět miliard na rovných 100 miliard korun.

Pro rozpočet hlasovalo 79 poslanců. Podpořili ho i nezařazení poslanci, například bývalý poslanec ODS Pavel Bém, zato bývalý poslanec ODS Michal Doktor se zdržel. Opozice hlasovala proti.

Co při jednání o rozpočtu zaznělo:

Bohuslav Sobotka (ČSSD): "Zdá se, že vlastně tato vláda ani nic jiného než recesi není schopna zplodit. … Propad, rozklad, chaos. To je výsledek šesti let pravicové vlády."

Lubomír Zaorálek (ČSSD): "My si tímto rozpočtem zaděláváme na další zamrazení české ekonomiky. … Předkládat úsporný rozpočet v podmínkách, kdy vy jste nebyli schopni udělat nic s korupcí na veřejných penězích, mně připadá chucpe."

Jiří Dolejš (KSČM): "Ano, v této zemi pokračuje velký flám, ale velký flám pouze pro někoho. … Kdysi jeden slavný muž řekl 'země nevzkvétá'. Když se podíváme na ekonomické parametry dnešní České republiky, opět naše země nevzkvétá."

David Šeich (ODS): "Sociální demokracie a komunisté budou nepochybně kritizovat rozpočet, že dává málo peněz na školství, zemědělství, vědu, výzkum, důchodce a jistě celou řadu dalších oblastí. To myslím, že je standardní kolorit. Budou ale jistě málo mluvit o tom, kde na tyto výdaje vzít, což bych řekl, že patří také ke standardnímu folkloru. … Byl tady velký flám, nakoupilo se šampaňské, doutníky, pastelky a peníze v této chvíli nejsou. Čili vláda má jedinou možnost: šetřit."

František Laudát (TOP 09): "Kdybych byl v opozici, tak ho (rozpočet) roztrhám možná taky, ale z úplně jiných pozic, protože bych říkal, co tam je navíc a co tam chybí. Ale ne takové univerzální politické plkání, jaké tady zatím předvádíte."

Související