Nový návrh státního rozpočtu, který v pondělí odpoledne projedná vláda, počítá příští rok s příjmy i výdaji nižšími o 41 miliard korun. Méně peněz poputuje například na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury, platy učitelů nebo na spolufinancování programů z fondů EU.

Vláda musí nový rozpočet předložit poslancům do 23. listopadu. Nový návrh zohledňuje nové odhady vývoje ekonomiky a zároveň nepočítá s dopady daňového balíčků, jehož schválení ve sněmovně není jisté. Balíček mimo jiné předpokládá zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent, což odmítá několik poslanců ODS.

Méně peněz poputuje například na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury, platy učitelů nebo na spolufinancování programů z fondů EU.

Dienstbier: Návrh je vyděračský

Podle prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je rozpočet "vyděračský" a v příštím roce a zřejmě i v dalších letech by podle něho zcela spolehlivě zničil českou ekonomiku. Dienstbier to v pondělí řekl na tiskové konferenci v Lidovém domě.

Situaci zjevně nezvládla ODS, tvrdí bývalý ministr financí Mertlík o rozpočtu - čtěte ZDE

Vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2013, schodek dosáhne 100 miliard korun - čtěte ZDE

"Já bych chtěl říct, že to je vyděračský přístup, vyděračský rozpočet, to, co pan ministr (financí Miroslav Kalousek) předkládá, protože počítá s naprosto zásadními škrty v celé řadě oblastí," prohlásil Dienstbier.

Podle Dienstbiera by nový návrh rozpočtu ohrozil i čerpání peněz z evropských fondů. Každý zodpovědný člen vlády včetně premiéra Petra Nečase by podle něj měl takový návrh rozpočtu odmítnout.

Proti jsou i vědci

Akademie věd (AV) by podle rozpočtu měla příští rok přijít ve srovnání s letošním o víc než půl miliardy korun. Předsednictvo akademické rady AV upozornilo, že celkové snížení výdajů státu na vědu má přesáhnout deset procent. Takové škrty by podle něho vedly k zásadnímu omezení výzkumu.

"Stagnace celkových výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace od roku 2011 a jejich nyní navrhované snížení pro rok 2013 o více než deset procent povedou k omezení činností ve výzkumu a vývoji a k poklesu počtu výzkumných pracovníků zejména v Akademii věd a na vysokých školách," varovali akademici. S takovým omezením zásadně nesouhlasí.

Platy učitelům neporostou

V případě spolufinancování fondů EU navrhuje Ministerstvo financí (MF) snížit příští příjmy z rozpočtu EU o 16,5 miliardy korun. Současně budou sníženy i výdaje o stejnou částku.

Výdaje na vědu a výzkum navrhuje MF snížit příští rok o 2,7 miliardy korun a v dalších dvou letech o 2,5 miliardy korun. Ministerstvo školství přijde o peníze na zvýšení platů učitelů a další neinvestiční výdaje.

"Návrhy na škrty v kapitole ministerstva školství přesahují pět miliard korun. Jedná se o návrh ministerstva financí, který s námi zatím nebyl konzultován," řekl Zeman.

"Tento návrh nepovažujeme za možný především proto, že by měl přímý dopad na platy učitelů," dodal.

O 1,1 miliardy korun méně dostane podle návrhu příští rok ministerstvo vnitra. "Vzniklý výpadek musí ministerstvo vnitra řešit v potřebném rozsahu přehodnocením priorit resortu," uvádí zpráva.

V případě ministerstva dopravy navrhuje MF snížit výdaje na specifické stavby a národní programy. Dále navrhuje snížení dotace pro Státní fond dopravní infrastruktury o pět miliard korun na financování akcí.

Peake: Škrty jsou nutné

Ke škrtům především v dopravě se vyjádřila místopředsedkyně vlády a předsedkyně strany LIDEM Karolían Peake. "Pokud ale konsolidační balíček neprojde, čekají nás nejen tyto škrty. Čeká nás v podstatě nemožnost vládnout bez zadlužování. Konsolidační balíček není námi vytoužený, je zkrátka nutný," sdělila.

Dále klesnou například o 480 milionů korun výdaje pro Generální finanční ředitelství a Generální ředitelství cel. Ministerstvo kultury dostane zřejmě méně peněz, které byly určeny k posílení dotačních programů na záchranu a obnovu kulturních památek. Ministerstvo životního prostředí dostane o 200 milionů méně.

V roce 2013 počítá MF jen se selektivním snižováním výdajů jednotlivých ministerstev. V letech 2014 a 2015 ovšem chce MF snižovat výdaje i plošně.

Za dva roky poloviční deficit 50 miliard

V roce 2014 by měly výdaje i příjmy být nižší o 30,3 miliardy korun a schodek zachován na 85 miliardách. O rok později by pak podle návrhu měly výdaje i příjmy klesnout o 39,4 miliardy korun při zachování deficitu 50 miliard korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist