Pražský městský soud se v pondělí začal zabývat případem bývalého šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše. Podle obžaloby měl chtít úplatek za to, že bez výběrového řízení zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Hrozí mu pět až 12 let vězení.

Sám se soudu přiznal, že přijal 150 000 korun. Odmítl ale tvrzení obžaloby, podle které požadoval i další finanční částky za to, že zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Podle svých slov nemohl smlouvu ovlivnit, pouze se o tom snažil přesvědčit majitele opravny Josefa Jíšu.

Autoservis se o vozy strážníků staral od roku 2005. Kotrouš chtěl podle obžaloby od majitele opravny Josefa Jíši několik procent z objemu prostředků, které servis městské policii za rok vyfakturoval. Podle státního zástupce tak chtěl získat nejméně 1,2 milionu korun.

Kotrouš tuto část obžaloby popřel. Nechtěl prý po Jíšovi čtvrtletní platby. Snažil se ho však přesvědčit, že mu může zajistit delší smlouvu s městskou policií. Takovou pravomoc prý ale neměl.

"To, co je popsáno v žalobě je jenom konstrukce, abych přesvědčil Jíšu, že mu mohu vyhovět. On si myslel, že to mohu zařídit a já ho v tom nechal, protože jsem věděl, že z toho mohu mít prospěch," uvedl na svoji obhajobu Kotrouš.

Po Jíšovi měl požadovat 5 % z obratu autoservis za čtvrtletí. Od ekonomického náměstka Jaroslava Bláhy si podle obžaloby Kotrouš e-mailem vyžádal údaje o financích autoservis Jíša za třetí čtrvrtletí roku 2011. Soudce poznamenal, že u těchto údajů našli poznámku, že 5 % se rovná 350 000.

Kotrouš: Mrzí mě to

Soudce Kamil Kydalka následně bývalého šéfa strážníků upozornil, že se přiznal k pokusu o podvod. Kotrouš odpověděl, že je to tak a že ho to mrzí. "Za pokus o podvod hrozí půl roku až 3 roky za mřížemi," uvedl Kydalka.

Někdejší ředitel pražských strážníků údajně od Jíši převzal na dvou schůzkách nejdříve 200 000 a poté dalších 150 000 korun. Zbytek peněz neobdržel, detektivové ho totiž loni 25. listopadu zadrželi v jeho služebním voze v okolí pražské Jižní spojky údajně přímo s úplatkem.

Soudní líčení bude pokračovat po celý týden. Rozsudek se očekává ve čtvrtek nebo v pátek.

Kotrouš je údajně podezřelým ještě v kauze nákupu nožů pro strážníky, uvedla v neděli Česká televize. Městská policie prý nakoupila nože za šest milionů korun, kdežto obvyklá cena měla být o zhruba 3,5 milionu nižší.

Související