V laboratořích Technické univerzity v Liberci vyrobili speciální látku, která zlikviduje bakterie, houby i vir HIV. Materiál se nanáší ve formě roztoku a lze ho použít na podlahy, stěny, sklo, ale třeba i chirurgické rukavice, roušky nebo náplasti.

Na rozdíl od běžných dezinfekčních prostředků je její účinek dlouhodobý.

"Kouzlo spočívá v tom, že vrstva je pevnou vazbou vázána na materiál, na který roztok aplikujeme. Díky tomu, že se jedná o polymerní vrstvu v naprosto nepatrné tloušťce od 150 do 300 nanometrů, zůstává vrstva pevná a stabilní, pokud ji někdo mechanicky neodstraní," řekla vedoucí týmu medicínských aplikací Irena Lovětínská Šlamborová.

Materiál snese umývání, praní a další běžné ošetření. Třeba při aplikaci na textil vydrží až 50 vyprání, aniž by ztratil účinnost.

Aktivní složkou, která ničí bakterie, viry i houby jsou kationty stříbra - kladná částice, která proniká do těla bakterie nebo viru, okamžitě reaguje s DNA a buňku zabije.

Mimo jiné se ukázalo, že vrstva efektivně ničí i vir HIV, a tak se nabízí její uplatnění na kondomech a v lubrikantech.

Největší šance na uplatnění by podle Lovětínské Šlamborové měla být ale ve zdravotnictví. "Sužují nás stále víc velmi nepříjemné a nebezpečné bakteriální infekce, proti kterým je náš roztok velmi účinný," vysvětlila.

Materiál by se mohl využívat na operačních sálech, jednotkách intenzivní péče, na odděleních transplantačních či neonatologických. Velmi dobře se uplatní všude tam, kde se klade důraz na sterilní prostředí, kde jsou pacienti se sníženou imunitou nebo po operacích.

Univerzita už si nechala nový roztok patentovat, zájem o něj projevilo už několik firem. "Chceme patenty rozšířit i do dalších zemí včetně Číny," řekl vedoucí oddělení nanotechnologií a informatiky Jiří Maryška.

Materiál prochází v současné době nezávislým testováním, zkoušejí ho i nemocnice. Na trh by se podle firmy Pharma Future, která má na využití technologie exkluzivní práva, mohly první produkty s touto vrstvou dostat už příští rok.

Související