Člověk se rodí nejen nahý, ale také sterilní. Teprve v dalších dnech, s prvním mateřským mlékem, po kontaktu s vnějším světem, kolonizují jeho tělo nesčetné bakterie. Postupně se mění v jakýsi superorganismus: kdybychom spočítali buňky, z nichž se skládá, zjistili bychom, že 90 procent jich patří bakteriím a jen desetina jemu samému.

Co do objemu si v sobě dospělý člověk nosí zhruba „kopací míč“ bakterií o váze řádově kilogramu.

K zajímavým zjištěním nyní dospěli irští vědci z University College ve městě Cork. Zaměřili se na seniory a narýsovali překvapivé souvislosti mezi kvalitou jejich stravy, bakteriemi ve střevech a zdravím. Nelze vyloučit, že by prostá změna jídelníčku mnohé z nás učinila zdravějšími, vitálnějšími a možná z nás udělala i menší škarohlídy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se