Tomio Okamura se oficiálně stal dalším kandidátem na prezidenta. V úterý dopoledne podal přihlášku na ministerstvo vnitra. Jeho kandidaturu podpořilo asi 61 500 lidí.

Okamura by prý jako prezident účinněji prosazoval uzákonění hmotné a trestní odpovědnosti pro politiky, úředníky a představitele justice, posílení přímé demokracie nebo majetkové přiznání pro lidi s příjmy nad 20 milionů korun.

Zároveň se vymezil proti hlavním soupeřům, kterými jsou podle průzkumů Jan Fischer a Miloš Zeman. "Nejsem spojen s žádnou z minulých vlád, nejsem tím pádem spojen s žádnými kmotry. Nejsem člověkem, který už byl u moci a mlčel ke zlodějinám," řekl.

"Hlavní protikandidáti již v těch vládách byli, proti zlodějinám otevřeně nebojovali a myslím, že to je základní rozdíl mezi mnou a většinou ostatních kandidátů," dodal.

Jako prezident by Okamura také požadoval úpravu směřování české zahraniční politiky.

"Spojeným státům jsme tak dobří akorát, když se jedná o nějakou zakázku á la americký radar anebo elektrárna Temelín. Ale jinak na nás evidentně úplně kašlou," prohlásil.

Česko by se podle Okamury mělo orientovat po vzoru dalších západních zemí na nové trhy v Latinské Americe, Africe nebo v Číně.

Okamura by chtěl zakročit i vůči současné podobě exekucí, které říká "státem posvěcená lichva". Z pozice řadového senátora nemá prý možnost účinně prosazovat svůj volební program už vzhledem k tomu, že v horní komoře parlamentu mají většinu strany dosavadního establishmentu.

Kampaň povede během autogramiád své knihy

Do kampaně chce Okamura na rozdíl od ostatních kandidátů investovat ze svého jen zhruba milion korun a peníze od drobných přispěvatelů. "Nemám žádné sponzory, nemám žádné kmotry, nemám žádné milionové boháče za svými zády," uvedl.

V kampani se hodlá soustředit především na kontaktní setkání s voliči, využije k tomu i 15 autogramiád své nové knihy Umění žít.

Okamuru formálně nominoval jako navrhující občan bývalý televizní reportér a někdejší mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.