Prodavačka, jež v červnu po nárazu kamionu do zdi domu v Přerově zůstala zavalená v sutinách, vděčí za záchranu života čtyřicetiletému Františku Rapantovi z Bezuchova u Přerova.

Muž železnou palicí rozbíjel stěnu, za kterou zůstala žena uvězněná.

Kamion do domu u přerovského nádraží narazil ve chvíli, kdy muž se svými dvěma malými dcerami jedl ve vedlejším bistru.

"Slyšel jsem obrovskou ránu a viděl jsem ten kamion. Někdo křičel, že tam zůstala paní. Vietnamec mi podal železnou palici, já jsem do stěny půlhodiny mlátil, ale nešlo to. Pak jsem rozbil část luxferů a v té chvíli tam začalo něco bouchat. Poprosil jsem lidi, ať odvedou dcery pryč za pásku, pak jsem rozbil druhé luxfery a našel jsem tu paní," popisuje situaci František Rapant.

Na začátku se k němu prý přidal ještě jeden muž. „Po chvíli ale řekl, že se na to může vykašlat a odešel pryč,“ poznamenal Rapant, který se silnými luxfery zápasil asi 40 minut.

"Dal jsem si ji na rameno a snesl dolů"

Situace byla na místě dramatická, prodavačka plakala, že nechce umřít, kamion navíc začal hořet. Muž prodavačku vyprošťoval ve chvíli, kdy u hořícího vozu zasahovali hasiči a policie evakuovala okolí.

"Prodavačce jsem řekl, že když už jsem tady, tak ji odtud dostanu. Byla ve skladu obchodu, který byl zasypán. Museli jsme tam dát podlážku a žebřík, pak jsem si ji dal na rameno a snesl dolů. Vyšla ven a začala se objímat s manželem," doplnil zachránce z Bezuchova.

Podle šéfa přerovských policistů Martina Lebdušky bylo dění na místě velmi složité. "Hasiči měli plné ruce práce s hořícím kamionem, začal tam navíc unikat plyn, my jsme prováděli evakuaci, v blízkosti je pošta. Policisté bez ochranných pomůcek vběhli do kabiny vozu a polévali šoféra, aby neuhořel. Trošku se v té chvíli zapomnělo na zadní trakt, že by tam někdo byl. Paní měla velké štěstí. Po nárazu bylo půl domu zbořeno. Je to z jeho strany hrdinství," uvedl Lebduška.

Policie navrhla Rapanta na státní vyznamenání, pojišťovna Allianz jej v rámci projektu Pomocná ruka zákona obdarovala chytrým telefonem.

Příběh popsala dcera hned řidiči

O propagaci zachránce prodavačky se postarala jeho sedmiletá dcera. Měla potřebu se všem vypovídat a příběh hned stihla říci řidiči autobusu, kterým se po nehodě vraceli domů. "Já jsem nechtěl, aby se to vědělo," uvedl Rapant. Dodal, že záchrana ženy ho nakonec "stála" v místní hospodě rundu kořalek.

Nehoda se stala ve chvíli, kdy kamion vjel do protisměru a narazil do objektu. Při nárazu vznikla v domě asi osmimetrová díra. Následně vznikl požár, kvůli narušení plynového potrubí se hasiči obávali výbuchu. Proto z okolí evakuovali 87 lidí.

Kromě devětačtyřicetiletého řidiče, jehož vrtulník s popáleninami převezl do ostravského popáleninového centra, nebyl nikdo jiný zraněn. Škoda se vyšplhala téměř na čtyři miliony korun.

K uzavření případu chybějí policistům ještě poslední znalecké posudky.