Antibyrokratickou cenu letos získal teplický primátor a senátor ODS Jaroslav Kubera. Obdržel ji za boj proti bujení byrokratické mašinérie a omezování práv občanů od sdružení eStat.cz - efektivní stát.

Ocenění převzal v sídle Senátu. Kubera ve svém projevu mimo jiné apeloval na omezení předpisů a nařízení, "abychom lidi zbytečně nehonili tam, kam je honit nemusíme". Slíbil prosadit do ústavy pasáž, podle níž by stát musel zaplatit úkony, jejichž realizaci přenesl na obce, neboť by jich bylo méně a ušetřily by se tím miliardy.

Vedoucí sdružení, europoslanec ODS Edvard Kožušník, při té příležitosti připomněl, jak senátor bojoval za narovnání nájemních vztahů nebo proti posilování pravomocí obecní policie a zákazu kouření v restauracích.

"A nakonec bych nemohl nezmínit známý chodníkový zákon, kterým se mu i přes hlasitý povyk odpůrců všeho možného ražení podařilo donutit obce a města, starat se konečně o svůj majetek a nepřenášet své povinnosti na bezbranné občany," dodal.

Kožušník poznamenal, že Kubera si nebere servítky v kritice opatření, která omezují práva občanů či obcí, a nešetří ani Evropskou unii.

Pětašedesátiletý Kubera byl na ocenění nominován každoročně. Letos dostal přednost například před britským premiérem Davidem Cameronem, jeho českým protějškem Petrem Nečasem nebo bývalým předsedou španělské vlády Josém Maríou Aznarem.

Díky Kuberovi ale po dvou letech cena zůstala v Česku. V předchozích ročnících ji obdrželi například kritik unijního administrativního aparátu a belgický europoslanec Derk-Jan Eppink nebo irští odpůrci lisabonské smlouvy v osobě jejich lídra Declana Ganleyho.

Ve stopách poslance Tošovského

Antibyrokratické ocenění je udělováno lidem nebo organizacím za dlouhodobý odhodlaný postoj v boji s přebujelou byrokracií. Nese jméno někdejšího federálního poslance Michala Tošovského, spoluzakladatele sdružení, které se dlouhodobě věnuje projektům na zefektivnění veřejné správy.

Sdružení cenu poprvé udělovalo sdružení v roce 2006, kdy ji získal prezident Václav Klaus za to, že jako premiér inicioval vznik komise pro odstraňování byrokratické zátěže.