Občanští demokraté stále nejsou zajedno, zda podpoří vládní daňový balíček. Pokud pro něj část ODS reprezentovaná Petrem Tluchořem na schůzi sněmovny nezvedne ruku, vláda premiéra Petra Nečase končí.

"Pokud by nedošlo k tomu, že bude přijat pozměňovací návrh takový, který by aspoň v základní podobě naplňoval myšlenku nezvyšování daní, tak bychom pro takový zákon nemohli hlasovat," zdůraznil Tluchoř.

Pracovní skupina ODS bude o balíčku znovu jednat v úterý ráno, potom zasedne poslanecký klub občanských demokratů.

"Ambicí je přijít na klub s jednou variantou, kterou by schválil klub a šel s ní za koaličními partnery," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

V případě, že by se pracovní skupina nedohodla, klub by patrně hlasoval o více variantách. K té, která by zvítězila, by měl klub podle Stanjury přijmout takzvané dvouhvězdičkové, tedy v podstatě závazné hlasování.

Tluchoř tvrdí, že v ODS je velmi široká shoda na tom, že se daně zvyšovat nemají. Kdyby nebyl dojednán koaliční kompromis k balíčku, dokáže si představit, že pozměňovací návrh podá skupina revoltujících poslanců ODS.

"Žádnou vládu neshazujeme," zdůraznil Tluchoř a znovu označil spojení zákona s hlasováním o důvěře kabinetu za nesmysl a chybu vlády a premiéra Petra Nečase (ODS). Odstoupit od tohoto spojení už ale nelze.

Před kongresem

Někdejší předseda poslaneckého klubu občanských demokratů ale nemusí stát jen za koncem vlády premiéra Nečase, ale i za jeho působení v čele strany. Vůči současnému předsedovi ODS chce vystupovat i na listopadovém kongresu ODS.

"Za vedení předsedy Nečase je strana na polovičních preferencích, prohrála všechny volby a je na štíru se svým programem. Nejvyšší vedení z toho musí vyvodit zodpovědnost," uvedl Tluchoř. Naznačil tak, že na kongresu v tajných volbách současného předsedu nepodpoří.

Pokud jde o klíčový podzimní kongres, zatím se v řadách strany neukázal nikdo, kdo by už nyní otevřeně řekl, že bude kandidovat na předsednické křeslo proti Nečasovi.

Související