Stanjurovo znovuzvolení nebylo pouhou formalitou. Jako protikandidát se mu postavil jeho předchůdce Petr Tluchoř a svedl s ním poměrně vyrovnaný souboj. Stanjura získal podle informací ČTK ve volbě 27 hlasů ze 47, Tluchoř 19.

Volba tak ukázala, že vnitrostranický kritik nynějšího vedení ODS Tluchoř není v klubu zdaleka osamocen. Stanjura získal potřebný počet hlasů jen těsně. Prvním místopředsedou klubu byl znovu zvolen Jan Bauer.

Stanjura stanul v čele poslanců nejsilnější vládní strany loni, když poměrně neočekávaně nahradil Tluchoře. Proti Tluchořovi se tehdy postavil premiér a předseda ODS Petr Nečas, který ho dokonce vyzval, aby nekandidoval. Dostatek hlasů tehdy nezískal ani Tluchořův kritik Michal Doktor, který později z ODS vystoupil a je nezařazeným poslancem.

 

Volba se před rokem konala poměrně krátce po jedné z vládních krizí někdejší koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. VV a někteří občanští demokraté Tluchořovi vyčítali, že při krizi chystal spolu s poslankyní Kristýnou Kočí puč ve VV a nebyl oporou Nečase.

Stanjura vystupuje jako loajální spojenec premiéra Nečase. Tluchoř se loni v říjnu snažil stát se šéfem středočeské ODS, ale podlehl v těsném souboji současnému ministrovi zemědělství Petru Bendlovi.