Armáda prodala státnímu podniku LOM Praha sedm vrtulníků Mi-24/35 za cenu znaleckého posudku, tedy za 34,5 milionu korun.

Vrtulníky byly součástí takzvané tygří letky, pomáhaly například při povodních. Armáda se chce zbavit i dalších 15 stejných vrtulníků, které jsou stále na základně v Náměšti nad Oslavou. Informují o tom čtvrteční Lidové noviny (LN).

"Vzhledem k restriktivním opatřením nejsou v současné době na opravy těchto strojů vyčleněny žádné peníze," řeka LN mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Servis každého stroje vyjde na několik desítek milionů korun. Zatím si drobné revize na vrtulnících dělá letecký personál svépomocí. Na větší opravy nemá peníze.

Armáda chce všechny stroje prodat do roku 2016.

LOM Praha, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, chce stroje využít na náhradní díly a plánuje také hledat kupce, který by vrtulníky po generální opravě koupil. Spekuluje se o zájmu Afghánistánu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist