O sto milionů korun ročně údajně přicházela Nemocnice Na Homolce kvůli tomu, že své sklady zdravotnického materiálu nevýhodně pronajala soukromé společnosti.

Tvrdí to zástupci Nadačního fondu proti korupci s tím, že firma Alseda je spojená s právníky okolo advokátní kanceláře Šachta&Partners, která má vztah k osobě lobbisty Iva Rittiga. Zástupce kanceláře osočení odmítl.

"Není zřejmé, zda smlouvy stále platí. Patrně už došlo ke změnám, když se o to začali někteří lidé zajímat," řekl IHNED.CZ analytik fondu Petr Soukenka.

Ředitel nemocnice Michal Šetlík později sdělil, že letos, po revizi všech smluv uzavřených předchozím vedením, spolupráci s Šachta & Partners zrušili.

"Ihned v prvních dnech po nástupu jsme vypověděli veškerou spolupráci s právní kanceláří AK Legal (dříve AK Šachta & Patners) a zrušili s nimi všechny smluvní vztahy," uvedl ředitel nemocnice Šetlík.

Fond v tiskové zprávě napsal, že nemocnice sklady zdravotnického materiálu pronajala od července 2009 za 140 tisíc korun měsíčně. Firma za uskladnění materiálu ve skladech od dodavatelů inkasovala asi padesátinásobně víc, než sama za pronájem platila.

Mezi dodavateli, kteří firmě posílali peníze, pak byla také mimo jiné společnost Holte Medical a.s., která sama sklady původně provozovala, protože je dceřinnou firmou Nemocnice Na Homolce. Podle odhadu fondu tratila nemocnice měsíčně na tom, že sklady pronajala, kolem osmi milionů korun, ročně by se tak částka vyšplhala právě na asi sto milionů.

David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jak se Šachta&Partners nyní jmenuje, reagoval vyjádřením, že nemocnice pronajímá holé nebytové prostory soukromé společnosti za tržní nájem. Ta v nich a v dalších prostorách provozuje sklady, jejichž provoz je poměrně náročný a za to inkasuje dohodnutou odměnu.

"Pokud bych mohl použít příměr, je to stejné, jako by někdo tvrdil, že pronajímatel, který pronajímá holou halu, přichází o finanční prostředky tím, že v té hale někdo jiný zařídil a provozuje pekárnu za účelem dosažení zisku," poznamenal právník.

Podle ředitele Šetlíka zařízení nyní všechny komodity nakupuje na elektronickém tržišti a ve veřejných obchodních soutěžích. Nemocnice zastavila proplácení faktur dodavatelům IT až do vyhodnocení výsledků externí analýzy, která je zkoumala, vyhlásila výběrová řízení na dlouhodobě smlouvy a změnila statuární orgány Holte Medical.

"Následně na podkladě uvedených předchozích skutečností jsme mohli a také i podali výpovědi smluv uzavřených se společností KTH (dříve Alseda)," upozornil ředitel. Další kroky podle něj budou následovat.

Podivný nákup pro otce exředitele

Nadační fond ještě uvedl, že dokáže doložit organizačně složitý nákup dvou nemovitostí celkem za asi 11 milionů korun pro otce někdejšího ředitele nemocnice.

Nabytí podle zástupců fondu realizovali právníci okolo Šachta&Partners skrz soubor společností, za kterými stáli lidé ze stejné kanceláře. Na nákupu jedné z nemovitostí se měla podílet i sama společnost Alseda.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist