Po čtvrtečním zrušení prohibice se opět do barů a restaurací vrátil tvrdý alkohol, mnohé z nich však kvůli ověřování alkoholu navštívili o víkendu hygienici. Celkově provedli o prodlouženém víkendu 1207 kontrol, přičemž našli 20 porušení.

Ta se týkala zejména dokumentace k nabízeným láhvím tvrdého alkoholu. Na tiskové konferenci to v pondělí uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Za porušení uděluje hygienická služba správní pokuty.

Metylalkohol v číslech

28 - počet dnů od úmrtí první oběti současné vlny otravy metylalkoholem (3. září).
27 - tolik lidí již (včetně květnového případu z Havířova) zemřelo v pěti krajích na otravu metylalkoholem.
85 - počet potvrzených případů otravy metylalkoholem od začátku současné vlny.
10 - v tolika krajích byly zatím potvrzeny případy otravy metanolem.
přes 40 - počet lidí, které v souvislosti s kauzou jedovatého alkoholu doposud obvinila policie.
3 - země zakázaly dovoz lihovin z ČR (Polsko, Slovensko, Rusko).
8 - téměř osm dní platil zákaz exportu lihovin z ČR, vyhlášený vládou.
13 - téměř 13 dnů se v ČR nesměly prodávat lihoviny s obsahem alkoholu 20 procent a vyšším.
15 000 000 - zhruba o tolik korun denně přicházeli na čistých tržbách v důsledku prohibice výrobci a dovozci lihovin.
15 000 - až tolik litrů nebezpečného alkoholu mohlo být podle policejního prezidenta Martina Červíčka dodáno na český trh.
25 000 000 - o tolik korun přicházela denně státní pokladna v důsledku zákazu prodeje lihovin podle odhadu náměstka ministra financí Ladislava Minčiče.

Hygienická služba bude v kontrolách barů a restaurací pokračovat. Do budoucna se má soustřeďovat zejména na odebírání vzorků z otevřených láhví. Metodiku dalších kontrol upřesní ministr ministr Heger na poradě krajských hygieniků, kterou svolal na úterý.

"My budeme klást důraz zejména na to, aby byl dohled nad otevřenými lahvemi, protože tam je podezření, že byly často doplňovány z nelegálních zdrojů," uvedl ministr. Předpokládá, že nadále už nebude problém s metanolem, ale hlavně půjde o to, aby alkohol byl bez zbytků denaturátů.

Celkem bylo od 6. září v epidemii 76 otrav, k dnešku je potvrzeno 27 úmrtí. Heger to označil za "postkulminační stav". Poslední potvrzenou obětí je dvaašedesátiletý muž z podhůří Beskyd. Jeho tělo nalezli svědci v pátek v rodinném domě. V lahvích, ze kterých muž před smrtí pil, našli experti metanol. Podezření na otravu pak později potvrdili i soudní znalci po pitvě zesnulého muže.

Podle Hegera kontroly hygieniků, potravinářské i obchodní inspekce i testování hasičů však ukazují na to, že zatížení sítě jedovatým nebo nelegálním alkoholem klesá.

Padělaný alkohol využívají mikroorganismy v čističkách. Metanol by uvítaly také - čtěte ZDE

Další oběť metanolu: V Polsku zemřel muž, další je ve vážném stavu - čtěte ZDE

Krizový štáb, který se dosud scházel denně, má další zasedání až za týden, měl by se začít zabývat koordinací legislativních návrhů na ochranu obyvatel před nelegálním alkoholem.

Policie varuje ale veřejnost před dalším závadným alkoholem, který může být vysoce toxický. Alkohol s obsahem metanolu mohou obsahovat například nekolkované lahve opatřené pravděpodobně padělanou etiketou Tuzemák výrobce AB Style. Lidé by neměli pít ani Hruškovou vodku výrobce Ostravská likérka. Toxický obsah mohou mít i litrové skleněné lahve s etiketou "FREDERIC, TRADE MARK, 50 % WODKA, EXTRA FINE."

Související