Čističky vod by mohly v budoucnu posloužit k likvidaci nebezpečného metanolu. Stejně jako běžný padělaný alkohol bez metanolu se tímto způsobem pravděpodobně zlikviduje i ten pančovaný. Potvrdila to tisková mluvčí Prahy-venkov Štěpánka Zatloukalová. "U lahví zabavených v aféře metanol se nejdříve podá návrh na propadnutí věci a potom se zlikviduje standardním způsobem po domluvě s hygieniky," vysvětlila.
Podle odborníků žádné nebezpečí nehrozí. "Metanol se velice dobře rozkládá. Lití této látky do odpadu vůbec neškodí a je velmi pravděpodobné, že se biologicky rozloží, než kanalizací do čističky dorazí," informoval Vladimír Sýkora z Ústavu technologie vody a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické.
Metanol je dokonce méně toxický než etanol a běžně se v lihovinách vyskytuje. Mikroorganismům v zařízeních vyloženě prospívá. "Mikroorganismy, které se podílejí na čistícím procesu se metanolem živí. Je to pro ně zdroj energie jako mnoho dalších látek," uvedl Luděk Bláha, chemik z Přírodovědecké fakulty v Brně.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.