Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se začala zajímat o případ otrav metylalkoholem. Chce prověřit tvrzení Sdružení výrobců lihovin, že Celní správa měla již v roce 2010 informace o přítomnosti smrtelně nebezpečných padělků lihovin obsahujících látky, které se používají k denaturaci lihu.

Přesto o nich prý celníci tehdy veřejnost neinformovali a i dnes tvrdí, že žádné takové poznatky neměli.

"Tato informace je pro nás podnětem. Budeme se jí zabývat a zjišťovat, jestli se tyto okolnosti zakládají na pravdě," řekla odpoledne ČTK mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Ještě dopoledne na dotaz serveru IHNED.cz ale Sandorová tvrdila, že inspekce se ničím nezabývá.  "Sledujeme aktuální dění z veřejných zdrojů, konkrétním podnětem se ale nezabýváme," uvedla.

Celníci při kontrolách tehdy podle sdružení zabavili také padělky alkoholu z malých likérek bez kolků, či dokonce s padělanými kolky, jako byly v tomto týdnu nalezeny v černé stáčírně na Chebsku.

Padělky podle likérníků obsahovaly jedovatý Isopropylalkohol a zbytky dalších látek po odstranění denaturačních činidel. Isopropylalkohol je přitom v dávce 15 gramů bez léčby smrtelný.

"Vzhledem k tomu, že v padělaných lihovinách bylo zjištěno okolo 31 ml/la této látky, tak smrtelnou dávkou již může být požití 1,5 litru 40procentní padělané vodky," sdělil předseda sdružení Pavel Kučera.

Mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták však v úterý v České televizi uvedl, že v minulých letech celníci v žádném vzorku nenašli nadlimitní množství metanolu ani jiné látky, která by někoho mohla otrávit.

Kvůli otravám metylalkoholem už policie obvinila na tři desítky lidí, otravy si vyžádaly více než dvě desítky obětí.

Analýzu práce celníků si vyžádal i premiér Petr Nečas. Chce zjistit, zda celníci v posledních letech nepochybili.

Příloha ke stažení: protokol1.pdf

Příloha ke stažení: protokol2.pdf