Z výtržnictví byl obviněn šestadvacetiletý muž, který v pátek v Chrastavě na Liberecku z plastové pistole několikrát vystřelil na prezidenta Václava Klause. ČTK to řekla mluvčí policejního prezídia Štěpánka Zatloukalová.

Muže, který strávil noc v cele předběžného zadržení, policisté podle České televize v sobotu vpodvečer propustili na svobodu. Vondrouš se na Facebooku profiloval jako sympatizant levicových myšlenek a komunismu.

Rezignace šéfa ochranky

"Vzhledem k tomu, že provádíme důkladné šetření, neboť mám zájem na tom, aby se věc detailně prověřila, nemohu teď podávat mediální zprávy," reagoval na žádost o komentář k případu šéf útvaru na ochranu prezidenta Jiří Sklenka. V pátek po incidentu své muže hájil. "Je zcela jasné, že i já se mračím, když se dívám na takovéto záběry. Na druhou stranu: My jsme bezpečnostní poznatky, že by tam mělo být zvýšené bezpečnostní riziko, neměli. A když zanalyzujete celou tu situaci, tak tam bezpečnostní riziko skutečně nebylo," uvedl tehdy.

V sobotu řekl Sklenka České televizi, že vnímá chování svých podřízených jako pochybení. "Rozhodl jsem se proto vyvodit důsledky a odstoupit z funkce," řekl šéf prezidentovy ochranky.

Jako možné porušení povinností strážní služby šetří práci policie při pátečním útoku na prezidenta Václava Klause Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), tvrdí mluvčí inspekce Radka Sandorová. Na prezidenta v pátek v Chrastavě na Liberecku z bezprostřední blízkosti několikrát z pistole na airsoft vystřelil šestadvacetiletý muž. Klausova ochranka podle odborníků zareagovala pomalu a útočníka nechala odejít. Policejní prezident Martin Červíček podle své mluvčí postup prezidentovy ochranky vnímá jako profesní selhání.

Kritika od policejního prezidenta

"Od začátku vnímám skutečnosti související s postupem ochranné služby jako profesní selhání. Bezodkladně musí být přijata opatření, aby k takovému selhání už nedošlo," vzkázal policejní prezident Červíček prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Zatloukalové. Dodal, že incident bude zodpovědně hodnotit až na základě oficiálních závěrů odborného týmu, který vede jeho náměstek Tomáš Kužel, a který věc intenzivně prověřuje.

"Vůbec nechci domyslet, co všechno se mohlo stát. Jisté je, že některé záležitosti v ochraně hlavy státu se změnit jednoznačně musí, a to rychle," sdělil prezidentův mluvčí Ochvat.

Související