Prezident Václav Klaus vyzval v pátek na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi k hlasité obraně tradičních hodnot.

Jeho projevu přihlíželo zaplněné Mariánské náměstí. Už tradiční mši ve městě, kde byl patron české země zavražděn, sloužil olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner. Akce se vedle vysokých církevních hodnostářů účastnili i političtí či armádní přestavitelé.

Klaus hájil tradiční hodnoty už ve svém loňském projevu, během uplynulého roku se podle něj ale nic nezměnilo.

"Stále jsme svědky každodenních útoků pokrokářů všeho druhu na naši dlouhou dobu utvářené a osvědčené společenské hodnoty a ctnosti. Tradiční staré dobré hodnotové schéma se rozkládá," řekl prezident.

Evropa se podle něj propadá stále hlouběji do ekonomické, politické a společenské krize.

"Omezování občanských práv a svobod svým rozsahem přerůstá do útoku na samu podstatu demokratického zřízení," prohlásil Klaus.

Považuje za nutné, abychom daleko hlasitěji a silněji než dosud vystupovali na obranu našich společných tradic, duchovního a mravního rozměru naší národní existence.

"Měli bychom být vždycky sví. Měli bychom vědět, co chceme, co je pro nás dobré, co odpovídá našim životním národním zájmům. Jen tak se nestaneme korouhvičkou zmítanou zájmy jiných," dodal Klaus.

Zaplněné náměstí si připomnělo odkaz svatého Václava, knížete a patrona české země, od jehož násilné smrti dnes uplynulo 1077 let. Poutníků se na mši sešlo odhadem několik tisíc. Bylo mezi nimi i mnoho krajanů z ciziny. Určitě ale nebude překonána rekordní návštěva 50.000 lidí z roku 2009, kdy do města zavítal papež Benedikt XVI.

Poutníky na náměstí přivítal starosta města Ondřej Přenosil. Poté už začal sloužit mši arcibiskup Graubner. Hovořili i další církevní hodnostáři. Plzeňský biskup František Radkovský ve své řeči varoval před krizí morálky.

"Nedopusťme, aby se jako následek naší morální krize a nezvládnuté demokracie objevila nějaká další diktatura," řekl. Podle něj mají na nynějším neutěšeném stavu společnosti podíl všichni. "Je mezi námi příliš mnoho lidí, kteří nežijí poctivě," podotkl a v této souvislosti zmínil i aktuální metylalkoholovou kauzu.

Do města byly už ve čtvrtek přivezeny svatováclavské relikvie. Dnes jsou vystaveny v kryptě baziliky svatého Václava.

Vedle duchovního programu se lidé mohou těšit na koncerty a tradiční pouťovou zábavu, které potrvají až do neděle. Ve 20:30 vyjde ohňový festival do Houštky, kde se o půl hodiny později rozzáří na nebi ohňostroj.