Novou protestní akcí upozornila na svůj osud "vězeňkyně vládnoucí mafie" vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková. Na protest proti úřednímu zákazu návštěv si podle dnešních zpráv kyjevského tisku lehla na betonovou podlahu před vchod do svého nemocničního pokoje. Na video, vůbec první po svém uvěznění loni v říjnu, pak natočila prohlášení tvrdě odsuzující režim prezidenta Viktora Janukovyče.

Tymošenková si v Charkově odpykává trest sedmi let vězení za zneužití premiérských pravomocí, jehož se měla v roce 2009 dopustit podpisem nevýhodné plynové smlouvy s Ruskem. Kvůli úporné bolesti páteře byla převezena do místní železniční nemocnice, kde si pod dohledem německých odborníků léčí vyhřezlou ploténku.

Vedení nemocnice v minulých dnech nevyhovělo její žádosti o setkání s vedoucími představiteli její strany Vlast (Baťkivščyna) Serhijem Vlasenkem, Oleksandrem Turčynovem a Hrihorijem Nemyrjou. Schůzka, která se měla stát další z řady mnoha předešlých, nebyla tentokrát povolena z důvodu "obav o expremiérčino zdraví". Vedení nemocnice oznámilo, že do ukončení léčby se schůzky Tymošenkové ruší. Zákaz přichází v době vrcholící kampaně k parlamentním volbám, které se budou na Ukrajině konat 28. října.

Tymošenková na zákaz zareagovala tvrdou kritikou, kterou adresovala Janukovyčově vládě na krátkém videozáznamu. Záznam, pořízený zjevně přes odpor nemocničních strážců, se objevil na webových stránkách strany Vlast.

Julija Tymošenková kritizuje "Janukovyčovu mafii"

Expremiérka v něm vyzývá ke svržení "Janukovyčovy mafie" a prohlašuje, že každý Ukrajinec dnes žije v kriminálním státě vybudovaném Janukovyčem. "Ať je v zákonech napsáno cokoli o lidských právech, pro Janukovyčovu mafii to nemá žádný význam. Záleží jim jen na vlastním obohacování, na korupci a všem ostatním, co si pro sebe na Ukrajině vytvořili," uvedla Tymošenková.

Podle ukrajinských průzkumů volebních preferencí je na čele žebříčku politických stran Janukovyčova Strana regionů. S nevelkým odstupem za ní následuje strana Vlast a další opoziční formace Udar, která nevylučuje povolební spolupráci s Tymošenkovou.

Julija Tymošenková kritizuje "Janukovyčovu mafii"