Při otvírání mostu v Chrastavě na Liberecku v pátek přiložil muž prezidentu Václavu Klausovi k boku plastovou pistoli a několikrát zmáčkl spoušť. Prezidenta Klause nezranil.

Policie podezřelého muže zadržela a odvezla.

Prezident nechtěl událost příliš komentovat, řekl jen, že jsou lidé blázniví. Po incidentu zůstal podle zpravodajky ČTK na místě a bavil se s lidmi a místním politiky.

Podle tn.cz střelec prezidenta několikrát zasáhl plastovými kuličkami. Pak se pokusil zmizet v davu. Podle svědků zadržela muže až na náměstí o pár set metrů dál společně městská a státní policie.

Na záběrech televize Prima je vidět muž, který v davu vytáhne pistoli, namíří ji na okolo procházejícího prezidenta a několikrát zmáčkne spoušť. Klaus, kterého zřejmě zasáhl proud stlačeného vzduchu, na situaci reaguje nejprve překvapeně a pak se s rozčílením obrací na svého tělesného ochránce.

"Tohle se vám opravdu nepovedlo,“ cituje následná prezidentova slova ochrance server.

Server také uvádí, že muž měl u sebe i pepřový sprej. Televizi Prima muž řekl, že na Klause vystřelil, protože "politici jsou hluší a slepí k problémům lidí."

Útoky na politiky

5. prosince 1992 - Předsedu KSČM Jiřího Svobodu pobodal před jeho domem v Praze 3 neznámý maskovaný pachatel. Nebyl dopaden.

15. listopadu 1996 - Poslance Marka Bendu (ODS) napadl opilý návštěvník restaurace na pražském sídlišti Prosek.

6. ledna 1997 - Tehdejšího místopředsedu vlády, ministra zemědělství a předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe napadl v kanceláři v budově ministerstva zemědělství útočník, ohrožoval jej nožem a slzným plynem. Lux vyvázl bez zranění.

6. února 1997 - Poslanec za ČSSD Pavel Dostál byl po odchodu ze sněmovny přepaden v podloubí nedaleko Malostranského náměstí několika muži, kteří mu způsobili řadu řezných ran na hlavě a v obličeji. Pachatele se nepodařilo zadržet.

11. června 1998 - Předseda ODS Václav Klaus byl na předvolebním mítinku v Praze trefen vajíčkem do hlavy. Útočník je neznámý.

8. března 2001 - Bývalého politika a někdejšího ministra průmyslu a obchodu za ODA Vladimíra Dlouhého večer v centru Prahy napadla a zranila trojice výtržníků. Skončil v nemocnici se zlomenou klíční kostí a poškozeným kolenním kloubem.

24. dubna 2006 - Poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš se stal obětí útoku neznámých pachatelů, když ho u stanice metra v Praze 6 povalili na zem a kopali do něj. Dolejš se musel podrobit operaci oka. Pachatel nebyl zjištěn.

21. srpna 2009 - Čtyři mladíci na koupališti v Hustopečích na Břeclavsku zasáhli kusem štěrku do hlavy předsedu ODS Mirka Topolánka. Tři pachatelé byli potrestáni za přestupek pokutou.

5. května 2010 - Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dostal na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje. Pachatel Miroslav Dvořák byl odsouzen k podmíněnému trestu osmi měsíců.

Incident se stal krátce před 15:00, když prezident po otevření mostu procházel obklopen davem lidí. Co se vlastně stalo, nezaregistrovali ani ti, kdo stáli v bezprostřední blízkosti.

"Stál jsem vedle prezidenta, když mu muž z druhé strany přiložil k boku pistoli a několikrát stiskl spoušť. Slyšel jsem několik cvaknutí. V první chvíli jsem vůbec nevěděl, o co jde," řekl chrastavský starosta Michael Canov.

Muž v maskáčích se pak pokusil zmizet v davu, prezidentova ochranka ho ale zadržela a předala policii. Policie nyní šestadvacetiletého muže vyslýchá. Podle svědků byl ozbrojen plastovou pistolí, která se používá ke hře airsoft. Vystřeluje plastové kuličky.

Pokud se tato informace potvrdí, střelci by hrozil postih. Airsoft je kolektivní hra, během níž se simuluje vojenský konflikt. Airsoftové zbraně jsou v Česku považovány za "zbraně kategorie D" a i když k nim není zapotřebí zbrojní průkaz, na veřejnosti se nesmí viditelně nosit a nesmí se s nimi střílet na místě, kde by mohly ohrozit zdraví lidí nebo poškodit majetek.

Není zatím jasné, zda bylo ohroženo zdraví prezidenta. Záleží na druhu munice nebo ráži zbraně.

Zde je zadržená pistole na fotografii agentury ČTK:

Plastová pistole, z níž muž střílel na prezidenta Klause.

 

 

 

 

 

 

 

 

V podvečer mluvčí prezidenta Radim Ochvat oznámil, že hlava státu odjela na vyšetření do pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Podobný případ se v historii samostatného Česka zatím nestal.

Agentura ČTK cituje odborníka, jehož jméno drží v tajnosti, podle kterého jednoznačně selhala prezidentova ochranka: "Když jdete takhle k lidem, tak podle mne by měl být osobní ochránce naprosto těsně u něj a dva další by měli držet perimetr hodně blízko a dívat se lidem na ruce. Kdyby měl pistoli, tak teď máme mrtvého prezidenta," řekl muž, který se chráněním ústavních činitelů několik let bezprostředně zabýval.

O tom, že je obtížné vyhnout se riziku napadení, svědčí také případ z loňského června, kdy byl atakován tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Neznámý muž se ho snažil povalit na zem ve chvíli, kdy se Sarkozy, přes zátaras, bavil s lidmi. Podrobnosti najdete ZDE.

Dopoledne se prezident Klaus zúčastnil svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Podrobnosti najdete ZDE.