Zástupci rebelujících poslanců ODS jednají v Kramářově vile s předsedou ODS Petrem Nečasem a dalšími lídry strany.

Nespokojení poslanci, kteří požadují změny ve vládním daňovém balíčku, se kterým vláda spojila důvěru, chtějí státní dluh snižovat mimo jiné privatizacemi státního majetku a úsporami v úřadech.

Šestice poslanců ODS podle Marka Šnajdra ale dále podmiňuje podporu daňového balíčku i státního rozpočtu na příští rok dohodou o změnách ve vládním návrhu.

"První čtení, jak daňového balíčku, tak státního rozpočtu, tak daňového balíčku jsou spojené nádoby a nedojdeme-li k dohodě, tak, jak daňový balík, tak státní rozpočet bude stát na vodě, takže klíčové bude druhé a třetí čtení obou tisků," řekl Šnajdr.

Mezi revoltujícími poslanci a vedením ODS je podle něj zatím shoda na tom, že jako zdroj snížení růstu dluhu státu by mohly být použity výnosy z privatizací a větší úspory státu.

"Naše priority se soustředí do provozních výdajů státu, státních služeb, nákladů na státní organizace, to jsou prostředky, kde je dostatečná rezerva k tomu, abychom nemuseli znovu zvyšovat daně," řekl Šnajdr.

Rebelové na jednání údajně přinesli i konkrétní seznam státních firem, které by mohly být privatizovány. Navrhují také omezit vládou plánované přijímání dalších státních úředníků.

Související