Krajský soud v Praze vyměřil Vojtěchu Vyhnánkovi za loňský žhářský útok na Romy v Býchorech na Kolínsku čtyři roky vězení. Zbývající tři obžalovaní dostali podmíněné tresty.

Nejpřísněji byl potrestán muž, který podle spisu vhodil zapálenou pochodeň do domu. Za pokus o těžké ublížení na zdraví mu hrozilo až 12 let vězení, ostatním za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci až tři roky. Rozsudek ale ještě není pravomocný.

Čtveřice mladíků ve věku od 22 do 26 let se podle obžaloby loni 11. července v noci dohodla, že "půjdou vystrašit cikány" kvůli tomu, že obyvatelé domu "pro svůj etnický původ poškodili obec a měli by odejít". Jeden z nich pak údajně vhodil bez domluvy s ostatními louč do okna. Oheň se naštěstí podařilo velmi rychle uhasit, nikdo při incidentu nebyl zraněn.

Podle předsedkyně senátu Naděždy Bitnerové se jednoznačně prokázalo, že se čin stal tak, jak jej popsala obžaloba. "Vykřikování hesel s loučemi je vyložená hrozba násilím (...) šťastný vývoj událostí byl takový, že k požáru nedošlo," zdůraznila soudkyně.

Muž podezřelý ze vhození louče do pokoje se za svůj čin omluvil, ostatní před soudem projevili lítost. Všichni před soudem odmítli, že šlo o rasistický útok nebo že patří mezi extremisty. Vymlouvali se na opilost. K soudu se dostavil také jejich známý, fotbalista Lukáš Hartig, který tvrdil, že šlo o klukovinu.

V domě přitom bylo při útoku pět dospělých a čtyři děti. Romové se z domu odstěhovali den po incidentu.

Případem se bude zabývat vrchní soud, protože se dva obžalovaní proti verdiktu odvolali. Státní zástupce a zbývající údajní spolupachatelé si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Nejznámějším rasově motivovaným útokem proti Romům z posledních let zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve.

Při následném požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka. Soudy extremistům vyměřily tresty od 20 do 22 let vězení. Dva z odsouzených si kvůli tomu stěžují u Ústavního soudu a požadují nižší tresty.

Podle soudu však byl případ v Býchorech zcela odlišný například tím, že vítkovští žháři jednali po domluvě v přímém úmyslu a navíc použili zápalné lahve. "Je tam spíše více odlišností než podobností. Tam vyloženě šlo o to způsobit co největší škodu, v tomto případě spíše o to demonstrovat sílu proti Romům," souhlasil státní zástupce Zbyněk Vondra.