Účinnost vyhlášky, kterou podepsal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v noci, platí od příští středy. Na jejím základě státní tiskárna cenin začne s výrobou nových kolků. Příští středu by zároveň mělo podle rozhodnutí vlády ministerstvo zdravotnictví zmírnit své mimořádné opatření o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu.

Evropské konfederaci výrobců lihovin (CEPS) přijde výroba a distribuce nových kolků zbytečná. "Vyzýváme vás, abyste nezaváděli nový systém kolků, který bude drahý, ale neefektivní," píše CEPS v dopise určeném české vládě.

Vláda na svém posledním zasedání ve středu večer dala týden - tedy právě do příští středy - odpovědným ministrům na to, aby připravili konkrétní podobu uvolnění nynější podoby prohibice.

Plán má dvě části, první je uvolnění prodeje nově vyrobeného alkoholu s ověřeným původem odpovídající šarže lihu, který ověří akreditovaná laboratoř. Nezávadnost má prokázat nově zaváděný "rodný list" či rodokmen, na jehož základě budou moci lahve dostávat nově vytištěný kolek o jehož podobě vláda ve středu rozhodla.

"Vzhledem ke kapacitám Státní tiskárny cenin a vzhledem k tomu, že vyhláška vstoupí v účinnost ve středu příští týden, tak nové kolky budou mít povinné osoby k dispozici už v druhé polovině příštího týdne," řekl novinářům v Poslanecké sněmovně Kalousek.

Ministr financí si uvědomuje, že označení láhví nově vyrobenými kolky není "samospasitelným řešením". "Je to jenom způsob, jak viditelně označit láhve, které už budou z nové výroby a budou splňovat nařízení ministerstva zdravotnictví," uvedl Kalousek.

Na kolku přibude červený nápis NOVÉ

Kolky budou mít stejnou cenu jako doposud. "Budou mít i stejné šrafování, místo šedé barvy bude ale mít číselný kód nově červenou barvu a kódu bude předcházet červený nápis NOVÉ. Stejné slovo v červené barvě bude po číselném značení i následovat," popsal podobu kolku náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Až kolky vydávané jako ceniny se zcela novými ochrannými prvky by měly být podle úvah vlády dražší. Jde o jedno z opatření dlouhodobějšího charakteru připravované vládou. Výrobci by si tyto kolky měli kupovat, spekuluje se o tom, že by za ně mohli například dát polovinu daně. Podle Minčiče jsou nicméně tyto spekulace velmi předčasné.

Do distribuce lahve vybavené novými kolky budou moci ve chvíli, kdy ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ve středu v televizi a rozhlase oznámí změnu nyní platného mimořádného opatření. Jen na výrobcích bude, jak rychle celý proces přípravy zvládnou.

Kritika evropských lihovarníků

Evropská konfederace výrobců lihovin (CEPS) ale českou vládu vyzvala, aby od nových kolků ustoupila. Zároveň žádá, aby Česko zrušilo obecný zákaz prodeje nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 20 procent. Opatření podle CEPS nepomáhají potlačit černý trh s alkoholickými nápoji a mohou být v rozporu s předpisy Evropské unie. Kabinet by měl místo toho zveřejnit seznam značek, které považuje za záruku spotřebitelské kvality a bezpečnosti.

"Výrobci alkoholu se domnívají, že současný systém kolků nepomáhá potlačovat padělaný nebo nelegální alkohol, protože kolky jsou často padělány, opakovaně používány, nebo není trestáno, když na výrobcích chybí," uvedla CEPS v dopise premiéru Petru Nečasovi a dalším členům vlády.

"Nový systém kolků proto pravděpodobně bude stejně neefektivní a bude nadále umožňovat, aby na trh přicházely nelegální výrobky, které jsou nebezpečné a za které není odvedena žádná daň," tvrdí evropští výrobci.

Konfederace také varuje, že zavedení nových kolků bude představovat logistický problém, protože bude nutné dodat je v dostatečném množství všem výrobcům alkoholu. Po dobu, než budou kolky vyrobeny a distribuovány, pak "trh bude v rukou nelegálních distributorů".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist