Ministerstvo obrany na internetové stránce zveřejnilo nabídku na prodej 70 obrněných vozidel, protitankových střel a desítek tisíc nábojů. Armáda uvedený majetek již nepotřebuje, řekl ČTK mluvčí ministerstva Jan Pejšek. O výzbroj se mohou ucházet podnikatelé, kteří mají povolení k obchodování s vojenským materiálem.

Obrana ceny nabízené výzbroje nezveřejnila. Závisí na tom, kolik jí nabídnou zájemci o koupi bojových vozidel a dalšího nepotřebného majetku, řekl ČTK vedoucí referátu munice, zbraní a zbraňových systémů Ladislav Crha. Nabízená munice podle Crhy náleží k obrněncům, které armáda nabízí k odprodeji.

Bojová vozidla pěchoty (BVP-1) jsou lehká pásová vozidla vyrobená v Československu. Jsou pancéřována a vyznačují se vysokou pohyblivostí. Bývaly jimi vybaveny mechanizované jednotky armády. Vozidla BVP byla vyráběna na základě sovětské licence podle obrněnce známého jako BMP-1. Mezi roky 1970 a 1989 bylo vyrobeno přes 17.000 BVP-1.

Ministerstvo obrany nepotřebný majetek prodává pravidelně. Nedávno vypsalo výběrové řízení pro zájemce o odkup nepotřebných nemovitostí. Nabídlo 25 nepoužívaných objektů či pozemků, jejichž prodejem chce získat nejméně 244 milionů korun.

V květnu úřad nabídl téměř 600 kusů nepotřebné techniky. Zájemci se hlásili o osobní automobily, pily, pluhy, sekačky či hledačky min.

Prodej majetku je pro úřad také šancí, jak přilepšit napjatému rozpočtu. Obrana by měla v příštím roce hospodařit s výdaji ve výši téměř 42 miliard korun. Podle představitelů ministerstva je přitom armáda ve své současné velikosti a úkolech dimenzována pro rozpočet zhruba 55 miliard ročně.