Parlamentní levice by nyní podle průzkumu agentury ppm factum research ve volbách do sněmovny oslabila, díky vzestupu Zemanovců (SPOZ), kteří předstihli KDU-ČSL, by však s jejich podporou sestavila vládu.

ODS se téměř přiblížila k první příčce sociálních demokratů. Pozice TOP 09 mezi šesticí stran, které by se do sněmovny dostaly, se naopak nezměnila.

ČSSD by podle volebního modelu získala 56 mandátů za 21 procent hlasů, v porovnání s červencovým průzkumem by přišla o 1,5 procenta. ODS by měla 46 poslanců díky 17,3 procenta hlasů. Ztratila by jeden mandát, stejně jako TOP 09 společně se Starosty a nezávislými, které by měly aktuálně 30 poslanců za zhruba 12 procent hlasů.

Třetí KSČM by zůstalo 41 poslanců, byť i počet jejích voličů se snížil, a to na necelých 16 procent. Zemanovci by měli 7,6 procenta hlasů a 17 křesel ve sněmovně, v porovnání s červencovým průzkumem si tak o osm mandátů polepšili. Zbývajících deset poslanců by připadlo na lidovce díky zisku 5,6 procenta hlasů.

Většinu ve sněmovně by tak měly ČSSD se SPOZ a s podporou komunistů, a to 114 křesel. ODS a TOP 09 by většinu 103 mandátů daly dohromady v případě, že by se k nim připojily jak KDU-ČSL, tak SPOZ.

Z ostatních stran si nejlépe vedly Strana zelených (3,7 procenta hlasů), Strana svobodných občanů (2,5 procenta) a NS-LEV 21 společně se Suverenitou (obě 2,3 procenta).

Véčkaři mají jedno procento

Věci veřejné by nedosáhly na jedno procento hlasů. Celkově by "propadla" pětina voličských hlasů, uvedla agentura.

Průzkumu se od 9. do 21. srpna zúčastnilo 928 lidí. Voleb by se podle zjištění společnosti zúčastnilo 58,5 procenta voličů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist