Česko čekají tropy. Celý týden mají teploty překračovat 30 stupňů, nejtepleji má být v pondělí.

Už v průběhu víkendu ohřál Česko teplý vzduch, jeho vliv ale vyvrcholí v pondělí, kdy teploty vzrostou na 34 až 38 stupňů. Výstraha před extrémně vysokými teplotami platí v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji.

"V Praze ve městě bude pondělí mimořádně horkým dnem. Uvidíme, třeba nás Klementinum překvapí magickou čtyřicítkou," prorokuje meteorolog Petr Dvořák.

Nejvyšší teplota na území ČR byla naměřena 27. července 1983 v Praze-Uhřiněvsi, a to 40,2 stupně Celsia.

Kde padly rekordy

Řež (Praha-východ) - 36,4 stupně Celsia

Praha - Karlov - 36 stupňů Celsia

Žatec (Louny) - 35,8 stupně Celsia

Louny - 35,7 stupně Celsia

Doksany (Litoměřice) - 35,5 stupně Celsia

Neumětely (Beroun) - 35,3 stupně Celsia

Dobřichovice (Praha-západ) - 35,3 stupně Celsia

Upozornění na vysoké až velmi vysoké teploty platí v pondělí pro celé Česko. O něco chlaději, stále však přes třicet, bude na východě Moravy a Slezska.

Meteorologové hlásí třicítku i na horách, v 1000 metrech nad mořem. Od horka nepomůže ani vítr, ten bude jen mírný. Od úterý se pak budou místy objevovat přeháňky a bouřky.

Meteorologové: Pijte a nekuřte

Zároveň s předpovědí vysokých teplot meteorologové varují před riziky s tím spojenými. V horkém vzduchu lehce vznikají a rychle se šíří požáry. ČHMÚ tak nedoporučuje kdekoliv v přírodě rozdělávat oheň, kouřit nebo používat přenosné vařiče ani jiné zdroje otevřeného ohně.

Dalším nebezpečím jsou zdravotní komplikace. Lidé by se měli vyhnout přímému slunci a dostatečně pít. Slabší osoby by se měli vyhnout náročným pracem.

Jih Evropy "v jednom ohni"

V horkých teplotách se paří i zbytek Evropy a rozsáhlé požáry hlásí většina jižních států.

Největší požár v Chorvatsku je hlášen z oblasti přímořského města Trogir ve střední části chorvatského pobřeží. Oheň zde vypukl v pátek pozdě večer na skládce odpadků a už pohltil na 600 hektarů vyschlého porostu. Další požáry vypukly u Splitu, Šibeniku a Dubrovniku.

Požár v sobotu zachvátil také les na ostrově Chios ve východním Řecku. Podle místních hasičů se kvůli ohni musely evakuovat tři vesnice. Boj s ničivým živlem stěžovalo vedro a vítr.

Na třetině území Francie byla vyhlášena pohotovost, přichází sem horký vzduch ze severní Afriky a teploty se pohybují kolem rekordních 40 stupňů Celsia. Žádné oběti veder nebyly dosud hlášeny.

V italském Toskánsku záchranáři kvůli lesním požárům podle agentury DPA evakuovali tři kempy a několik budov.