Stavební úřad v Ostravě-Přívoze se rozhodl podat k soudu žádost o exekuční vystěhování domů v ulici Přednádraží.

Podle úředníků jsou zchátralé budovy neobyvatelné a pobyt v nich nebezpečný, proto minulý pátek nařídili obyvatelům, aby se do sobotní půlnoci vystěhovali. Okolo 140 lidí, především Romů, výzvu neuposlechlo.

"Vlastník domů nesplnil povinnost a v domech se stále zdržuje velké množství lidí. Proto se obracíme na soud s žádostí o provedení exekuce. Všem osobám, které se ke dni ústního vyhlášení rozhodnutí v domech zdržovaly, bylo naším obvodem nabídnuto přístřeší," řekla mluvčí obvodního úřadu Jana Pondělíčková.

Úřad nabídl obyvatelům ghetta bydlení na ubytovně. Ti to odmítli, mimo jiné proto, že je to pro ně příliš drahé.

Místopředseda Okresního soudu v Ostravě-Porubě Jaroslav Rakošan uvedl, že informaci o podané žádosti má zatím neoficiálně, protože zřejmě dorazila na konci pracovní doby. Zapsána by měla být do konce týdne.

"Nedá se to odhadnout, ale jakmile soudce dostane věc na stůl, mohl by o ní rozhodnout v řádu několika dnů," řekl Rakošan. Pokud by soud žádosti vyhověl, další kroky by už dělal exekutor. Ten má k výkonu exekuce pravomoci i své lidi.

Zástupce obyvatel Přednádraží Jan Bandy řekl, že tam teď jednají o tom, co budou dělat. "Připadá mi to jako nějaký podraz. Dopoledne s námi jednali o kopání jímek a najednou přijdou s tím, že bude soudní exekuce," řekl Bandy. Podle něj byli lidé připraveni začít pracovat na opravách a měli naději, že tam budou moci zůstat.

O silný podraz se jedná i podle aktivisty Kumara Vishwanathana z občanského sdružení Vzájemné soužití, který lidem v ghettu pomáhá. Podle něj ale ještě existují varianty hovořící pro zachování domů a bytů v dané lokalitě.

Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří, řekl že úřad jedná účelově, a tak podání žádosti o exekuci čekal. Nefunkční kanalizace je podle něj důvodem, proč domy, které koupil asi pře dvěma lety, nemohl opravit. O to, komu kanalizace patří, se stále vedou spory.

Voda bude, až zaplatí

Zástupci obyvatel Přednádraží byli na úřadě vyjednávat o možnosti obnovení dodávek vody. Ta v domech neteče od 27. července, kdy ji Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) odpojily kvůli dluhům.

Ostravský primátor Petr Kajnar, který je také předsedou představenstva OVAK, prohlásil, že pokud by majitel domů uhradil dluh, bylo by možné dodávky vody obnovit. Roztočil ale tvrdí, že nechce žádné další peníze vydávat, dokud nebude jisté, že lidé mohou v domech zůstat.

Související