Armáda prý přišla mezi lety 2004 až 2010 kvůli nákupům vojenské techniky přes prostředníky o 1,5 miliardy korun. Uvádí to podle České televize ministerstvo obrany v dokumentu, který hodnotí dva roky vlády premiéra Petra Nečase (ODS).

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) tvrdí, že se jedná o kvalifikovaný odhad vzniklý na základě auditu, který předpokládal zhruba desetiprocentní marži. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedenou sumu naopak zpochybňuje. "V seriózní diskusi by tato kalkulace nemohla obstát," sdělil ČT. Odmítavě reagovala také bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09), která v části zmiňovaného období resort vedla.

Armáda přes prostředníky nakoupila například letadla CASA, obrněné transportéry Pandur nebo automobily Iveco. Některé podezřelé nákupy prošetřovala policie, podezření se nevyhnulo ani nejvyšším představitelům.

V současné době probíhá vyšetřování nákupu letounů CASA, kvůli němuž byla zbavena poslanecké imunity bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Policie ji stíhá kvůli tomu, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu, ze kterého ji policisté viní, nedopustila.

Ani její nástupce na postu ministra obrany Martin Barták se trestnímu stíhání nevyhnul. Čelí podezření, že v roce 2008 požádal o úplatek v souvislosti s nákupem automobilů Tatra pro vojsko. V kauze jde o dodávku nákladních vozidel za 2,7 miliardy Kč.

Případ rozvířil někdejší americký velvyslanec v ČR William Cabaniss. Jako zástupce automobilky Tatra přišel s tvrzením, že v roce 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Barták peníze za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou. Také Barták obvinění popírá.

Vondrovým záměrem je, aby armádní nákupy řešil nově vzniklý Národní úřad pro vyzbrojování. Podle nezávislých expertů tím stát může ušetřit stovky milionů korun. "Prostředníci nepochybně zbrojní zakázky prodražovali minimálně o provizi, kterou získávali," řekl k tomu David Ondráčka z Transparency International.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist