Stavební úřad v pátek oznámil Romům, žijícím v ghettu v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze, že se musí do soboty vystěhovat. Důvodem je nevyhovující stav domů a hygienické podmínky. Obyvatelé domů však stěhování jednoznačně odmítli. Co se bude dít dál, zatím není jasné. Ještě tento týden v ghettu bydlelo okolo 200 lidí. Podle mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jany Pondělíčkové se ale už 14 rodin odstěhovalo na ubytovnu.
Podle stavebního úřadu stav domů ohrožuje zdraví a životy obyvatel. Hrubě poškozeny jsou nosné konstrukce (stropy, balkony a podobně), komíny i střechy a vnitřní rozvody elektroinstalace nejsou schopny bezpečného provozu. V domech je porouchaná kanalizace, od minulého týdne navíc nájemníkům neteče voda.
Rozhodnutí o vystěhování přečetl obyvatelům vedoucí stavebního úřadu Jiří Švarc. Romové reagovali velmi emotivně. "Nehneme se odsud! Jedině, že by nás přišli postřílet! Jsme ochotni za to položit život," křičel Jan Bandy, který vystupuje jako mluvčí obyvatel ghetta.
Další lidé se přidávali a křičeli, že je nikdo z bytu nedostane ani násilím. "Jak nás vytáhnete ven z těch bytů? Konkrétně mě. Jak vytáhnete mě z bytu? Chytnete mě za ruku, nebo za nohu, nebo přehodíte mě oknem ven? Jak to uděláte? Mě z toho bytu nedostanete, vytáhnete mě ven, já tam stejně vlezu zpátky," řekla Švarcovi jedna z žen.
Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří, řekl, že v tuto chvíli vůbec netuší, co bude dělat. Pondělíčková řekla, že pokud se lidé nevystěhují, stavební úřad podnikne další kroky, ale nechce předjímat jaké.
Policie zatím zasahovat nebude. "V tuto chvíli nemáme informace o nějakém protiprávním jednání. Zasáhli bychom, pokud by došlo k nějakému trestnému činu či přestupku. Žádné opatření v rámci občansko-právního řízení nebylo nařízeno," řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.
Ani majitel neví, co s domy bude dál
Roztočil, který domy koupil asi před dvěma lety, uvedl, že hlavní důvod, proč je nemohl opravit, byla vadná kanalizace. Opravě kanalizace zase bránily nevyjasněné vlastnické vztahy. Minulý týden tam navíc kvůli nezaplacené faktuře odpojily Ostravské vodárny a kanalizace vodu.
Podnikatel řekl, že neví, kdo vystěhované byty zabezpečí před další devastací. Kromě řádně platících nájemníků je podle něj v domech řada lidí, kteří dávno nemají smlouvy, a také takoví, kteří do bytů vnikli násilně. Kvůli tomu už podal na policii trestní oznámení.
"Nevím, jakým způsobem mi ty byty budou předávány, jestli oni začnou houfně utíkat, nebo je někdo bude tahat za nohu," řekl Roztočil. Vadí mu, že ho úřad postavil před hotovou věc. "Nebyl jsem, jak bývá podle mě zvykem, týdny nebo měsíce upozorňován na to, že pakliže se stav nezlepší, bude muset dojít k těmhletěm krokům. Tohle všechno vzniklo de facto včerejším dnem. Když já sám jsem se dostavil na stavební policii, abych se zeptal, co zjistili, tak mi včera bylo oznámeno, že zvažují, že ty domy prohlásí za neobyvatelné, a to velice rychle," řekl podnikatel v pátek.
Pomůžeme s opravou, nabízejí se starousedlíci
Za rychlou devastaci domů v posledních týdnech podle něj můžou i úředníci. "Střechy před 14 dny měly sem tam díru. Teď střechy chybí. Chybí z toho důvodu, že 14 dní sem úředníci magistrátu chodili a říkali: Tady se to bude bourat, nic neplaťte, tady to prostě končí. A protože oni mají mentalitu, jakou mají, tak začali rabovat. Střechy jsou hliníkové, tak budou mít aspoň na flašku rumu večer," řekl Roztočil.
Bandy uvedl, že domy ničili lidé, kteří nepatří mezi starousedlíky. "Dozvěděli se, že mají jít pryč. My jsme tady ty, co se tu nastěhovali a devastují to, nechtěli," řekl Bandy. Podle obyvatel ghetta problémy se stavem domů začaly po povodních v roce 1997, kdy voda zaplavila sklepy. Tehdejší majitel se podle nich o domy nestaral.
Pracovníci úřadu hledají pro obyvatele ghetta náhradní ubytování v ubytovnách. Podle Pondělíčkové v ghettu žilo 44 rodin, přičemž 36 z nich má děti. Čtrnáct rodin se tento týden vystěhovalo.
Lidé, kteří v Přednádraží žiji 30 i více let, ale stěhování do ubytovny odmítají. Tvrdí, že chtějí pomáhat s opravou domů. "Jedna místnost pro devět lidí, společný záchod, já do ubytovny nepůjdu. Moje rodina tam nechce jít, nikdo. Tady jsou krásné byty," řekl Bandy. Podle obyvatel ghetta jsou také ubytovny příliš drahé.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist