Mezi nedostatky v oblasti lidských práv v České republice řadí Washington diskriminaci Romů, korupci, násilí vůči ženám, projevy antisemitismu nebo přetíženost věznic. Ve své každoroční zprávě o dodržování lidských práv ve světě to ve čtvrtek konstatovalo americké ministerstvo zahraničí.

Problémy jako jsou diskriminace Romů nebo korupce zpráva uvádí také v kapitole věnované Slovensku. Americké ministerstvo mimo jiné uvedlo, že inspirací pro celý svět je takzvané arabské jaro, tedy demokratizační proces v arabských zemích.

V úvodu kapitoly věnované České republice zpráva konstatuje, že v zemi byla loni vážným problémem společenská diskriminace romského obyvatelstva, přičemž pozorovatelé lidských práv prý "kritizovali úsilí vlády o řešení jako nedostatečné".

Problémem ČR zůstává navzdory úsilí o uplatňování příslušných zákonů také veřejná korupce, poznamenávají Američané.

"Vláda podnikla kroky ke stíhání a potrestání funkcionářů, kteří se dopustili zneužití moci, ať už v bezpečnostních službách nebo jinde ve vládní sféře, ale existují hnízda beztrestnosti," všímá si zpráva českého zápolení s korupcí.

Jako další nedostatky zpráva uvádí obchod s lidmi, zvláště s nelegálními pracovníky, a jejich vykořisťování.

Pomalá česká justice a antisemitismus

Mezi další problémy v oblasti lidských práv v ČR údajně patří přeplněnost věznic, pomalá justice, násilí vůči ženám, sexuální a další zneužívání dětí, antisemitismus a diskriminace odborů a zahraničních pracovníků.

 

"Legislativa zaručuje nezávislé soudnictví a vláda v praxi obecně respektuje nezávislost soudnictví. Kvůli komplikovaným procedurálním pravidlům jsou občas rozsudky odkládány o roky," píše se ve zprávě. Na vině je podle ní také personální nedostatečnost a nedostatek specializovaných odborníků v české justici.

Zpráva v jednotlivých částech stav lidských práv dokládá na konkrétních pozitivních i negativních případech. Zmiňuje se o desetiletém trestu pro policistu, jenž v roce 2009 v Brně umlátil Vietnamce, o nepokojích ve Šluknovském výběžku, o souzení poslance Víta Bárty za korupci, nebo také o rezignaci šéfa personálního odboru ministerstva školství Ladislava Bátory, jenž měl vazby na "antisemitské, protiromské, rasistické a krajně pravicové organizace".

Zpráva se často odvolává na loni zveřejněné statistiky vládních i jiných institucí. Například tvrzení o častém sexuálním zneužívání dětí opírá o příslušnou studii jedné z lékařských fakult Univerzity Karlovy, podle níž se deset procent českých dětí setkalo se sexuálním zneužíváním.