Milovníci veteránů a sportovních aut nemají od začátku letních prázdnin na některých místech v Česku žádnou šanci získat pro svůj stroj potvrzení o registraci - takzvaný malý technický průkaz.

I když se nový centrální registr po dvou týdnech kolapsů konečně rozjel, přihlásit historické auto v Karlových Varech nebo Pardubicích stále nejde. Problém je v tom, že systém v počítačích nekomunikuje s tiskárnami a úředníci nemohou doklad vytisknout a poté zalaminovat.

"Všechny pokyny ministerstva dopravy, včetně technického vybavení jsme splnili, na naší straně tedy problém nemáme," řekla vedoucí oddělení registru vozidel pardubického magistrátu Kristýna Vojáčková.

Na stole přitom pardubičtí úředníci už mají desítky nevyřízených žádostí. Víc jich patrně není jen díky tomu, že veteránské kluby mají přes léto zavřeno a neprovádějí potřebné kontroly.

Přestože o tom podle Vojáčkové firma ATS-Telcom, která pro ministerstvo systém zajišťuje, informace má a ví o tom i samotné ministerstvo, dosud nikdo problém neřešil.

"Chápu, že to není tolik žádostí jako u centrálního registru, ale jejich počet roste. Potřebujeme to řešit, vždyť už se jedná o čtvrtý týden, kdy to nefunguje. Jenže technik z IT, který měl dorazit už v pondělí, nepřijel," dodává úřednice.

Registrace veteránů

Za veterána se považují podle mezinárodních pravidel vozidla vyrobená od roku 1904 do roku 1984. Dělí se přitom na 7 kategorií.

Stroj musí projít komisionálním testem a splňovat přísná kritéria, která se týkají především bezvadného stavu a původnosti.

Pokud majitel vozu splní podmínky, může požádat o registraci. I tak ale nesmí používat vozidlo k běžnému provozu.

Ministerstvo: Jinde se problém neobjevil

Zástupci resortu ale souvislost s potížemi nového systému z minulých týdnů odmítají. "Nejde o problém aplikace, protože nemáme v současnosti hlášeno, že by v ostatních místech, kde se vykonává agenda historických a sportovních vozidel, byl problém," reagoval mluvčí ministerstva Jakub Žižka.

Podobné potíže hlásili i z Karlových Varů. I tady úředníci tvrdili, že technika odpovídá požadavkům, které definovalo ministerstvo. Přesto doklad z registru historických a sportovních vozidel vytisknout nemohli.

"Na vyřízení žádosti máme klasicky třicet dní, jenže některé tady jsou už z doby před zavedením nového systému. S tak velkými potížemi nikdo nepočítal," upozornil úředník karlovarského magistrátu Petr Svoboda.

Bordel jak blázen, znělo na chodbě registru aut v Praze. Úředník systém chválil - čtěte ZDE

Dobeš: Neodstoupím, registr vozidel funguje. S tresty pro své lidi jsem neskončil - čtěte ZDE

Podle mluvčího ministerstva dopravy se tam už ale podařilo problém vyřešit. "Na místě byl IT technik dodavatele. Problém byl čistě technického rázu, tedy komunikace mezi počítačem a tiskárnou. Co se týká Pardubic, tam by měl technik vyrazit ve středu," dodal Žižka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist