Nový zákon o autoškolách chystá ministerstvo dopravy. Absolventům chce dávat řidičák jen na roční zkoušku. Pokud by nový řidič během této zkušební doby nasbíral osm trestných bodů, další rok by si už nezajezdil.

Podle návrhu ministerstva dopravy by pak řidič po roční pauze dostal průkaz znovu. Poté bude opět zařazen do režimu řidičského průkazu na roční zkoušku. Zkušební dobu bude možné prodloužit dvakrát.

Pokud by řidič i nadále porušoval pravidla silničního provozu, musel by na návštěvu k psychologovi.

"Je to jeden z filtrů, aby za volant nesedali osobnostně rizikoví řidiči," řekl MF DNES vedoucí organizace BESIP Roman Budský.

Nová pravidla mají usnadnit vzít řidičák člověku, který se sice v autoškole dokázal ovládnout, ale v běžném provozu se chová nevhodně. "Mohou se vyskytnou případy, kdy žák projde zdravotní prohlídkou, je inteligentní, takže se naučí předpisy a složí zkoušku. Ale může být osobnostně narušený, jen to nedokázal potlačit," dodal Budský.

Systém řidičáku na zkoušku už funguje v šestnácti zemích Evropské unie. Zákon má ale změnit i výcvik motorkářů. Jezdit by měli sami, instruktor by jim jen dával pokyny vysílačkou.