Třikrát a dost. Když uchazeč o řidičský průkaz třikrát propadne u některé části zkoušky, bude si muset zajít na psychologické vyšetření, které ukáže, v čem je problém. A třeba mu řidičák zatrhne úplně.

Jak HN zjistily, i s tím počítá dlouho očekávaný zákon o autoškolách, který po šesti letech příprav konečně dostává konkrétní obrysy.

„Revoluce českého autoškolství“, jak novou normu nazývají její autoři z ministerstva dopravy, přináší celou řadu opatření, která mají omezit například korupci u zkoušek. 

 Pravidlo třikrát a dost by znamanelo, že po třech neúspěšných pokusech v jakékoli části zkoušky na řidičský průkaz bude muset žák na psychologické vyšetření, které zjistí, v čem je problém.
Názor Petra Honzejka

Z toho, co zatím víme o změnách chystaných ministerstvem dopravy, můžeme říci - jsou dobré, ale nestačí.

Celý komentář Petra Honzejka ZDE

 

Může doporučit další hodiny výcviku, nechat uchazeče, ať si na řidičák ještě počká, nebo vydání řidičského průkazu úplně zatrhnout.
„Teď to žáci zkoušejí třeba jedenáctkrát a doufají, že to vyjde. Nakonec je učí řídit komisař,“ dodává spoluautor zákona a expert na autoškolství Roman Budský.
Psycholog bude moci neúspěšnému uchazeči doporučit, aby si ještě výuku prodloužil, nebo třeba vůbec nedovolí, aby daný člověk řidičský průkaz dostal.
Novinek je v novém zákoně o autoškolách ale celá řada. Mnoho jich je namířeno na boj s korupcí při vydávání řidičáků. Učitelé autoškol už například nemají spadat pod obce, aby nebyli tolik provázáni s úřady, které řidičské průkazy vydávají.

Grafika: Změny v autoškolách

 

O všech změnách výuky v autoškolách si můžete přečíst v pondělních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách