Lidé, kteří potřebují přihlásit nebo odhlásit svůj vůz, budou ve čtvrtek s největší pravděpodobností úspěšní. Registr vozidel funguje, bezproblémový provoz hlásí několik pracovišť v celé republice.

Důvodem ale může být fakt, že není úřední den, a proto není systém tolik zatížen. "Za první dvě hodiny provozu mezi sedmou a devátou hodinou bylo provedeno 3174 transakcí. Zatímco během první hodiny jednotlivá OPR uskutečnila 1000 transakcí, mezi osmou a devátou hodinou šlo už o více než dvojnásobný počet," pochvaluje si ministerstvo dopravy.

Během prvních dvou hodin ráno bylo zaregistrováno 346 nových vozidel, provedeno 427 změn provozovatele a 84 výměn technického průkazu.

Noční zátěžová zkouška nicméně odhalila, že systém by neměl kolabovat ani při běžném provozu. Testy podle ministerstva vnitra zvládly bez výpadku 700 dotazů za minutu.

"Běžný počet dotazů na systémy Pátrání po odcizených vozidlech a SIS je 40 dotazů za minutu, posílené systémy Policejního prezidia však vydržely zátěž 700 dotazů za minutu. Teď je na týmu ministerstva dopravy, aby si výsledky analyzoval ze svého pohledu," uvedl Jiří Korbel z odboru tisku ministerstva.

Mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká proto tvrdí, že kolaps systému v předcházejících dnech s jejich úřadem nesouvisel.

"Zátěžové testy jednoznačně potvrdily, že problémy nebyly na naší straně," říká Kopecká. Popírá také, že by někdo vypnul schengenský informační systém. "To by měli potíže i jinde v Evropě. Ověřovali jsme to, ke kolapsu nedošlo," dodala.

Odpovědnost za kolaps? Nikdo se nehlásí

Co bylo příčinou problémů, že se úředníci registrů nemohli po celé republice propojit se systémem kontroly odcizených vozidel, a zda se situace nemůže opakovat, tak nikdo neví.

Kontrola ministra vnitra Jana Kubiceho, kterou na úřad policejního prezidia Lessyho ve středu ráno poslal, má dát nejpozději do pátku zprávu, zda policisté něco nezanedbali.

V Pardubickém kraji sice registr funguje, oproti dřívějšímu systému je ale stále pomalejší a obsluha je pracnější. Nová verze fungovala i v Hradci Králové nebo v Jičíně. Odbavení jednoho klienta tam ale trvá až hodinu. Pomalejší byla registrace vozidel i v Karlovarském kraji.

Zcela bez problémů funguje registr v Liberci. "Jede na 100 procent," řekl mluvčí magistrátu Jan Král. Stejně tak v Kladně.

Systém pro nový registr stál 37 milionů korun, vyvíjela jej firma ATS-Telcom Praha. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o sankce za nefunkčnost systému.

S fungováním systému je spojena i politická kariéra ministra dopravy Pavla Dobeše. V případě, že by se potíže nepodařilo vyřešit a registr by nefungoval, na svou funkci rezignuje. K tomu jej vyzval v úterý premiér Petr Nečas.