Vlna veder končí. Počasí se naopak v příštím týdnu výrazně ochladí.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude ve středu a v noci na čtvrtek přes Česko od západu přecházet studená fronta, a čtvrteční nejvyšší denní teploty budou 18 až 22 stupňů, na jihovýchodě ještě maxima dosáhnou 25 stupňů.

Další ochlazení přijde za páteční studenou frontou. "Za ní k nám o víkendu začne proudit, zpočátku od západu, postupně až od severozápadu, chladnější a vlhčí vzduch. Přibude oblačnosti se srážkami a maximální teploty budou v sobotu a v neděli mezi 19 až 23 stupni Celsia, v pondělí a úterý jen kolem 17 stupňů," uvádí ČHMÚ na svém webu.

Ochlazení ukončí vlnu veder, kdy teploty na mnoha místech překonávaly rekordy. Tropické třicítky s sebou přinesly i pravidelné bouřky, které napáchaly mnohamilionové škody.

Období mezi 10. červencem a 10. srpnem bude podle dlouhodobé předpovědi teplotně i srážkově průměrné. Příštích deset dní budou denní teploty nanejvýš 24 stupňů Celsia. Bouřky už se objeví jen ojediněle.

Poslední červencová dekáda bude polojasná až oblačná, denní teploty budou postupně růst až mezi 25 a 31 stupňů Celsia v posledních dnech měsíce. Tropické třicítky by mohly přechodně panovat i počátkem srpna.

Později se denní maxima budou pohybovat mezi 20 až 26 stupni.