Bouře, déšť a silný vítr trápily Českou republiku nejen v noci na pátek, ale i v pátek odpoledne.

V jižních Čechách, především na Českokrumlovsku, Českobudějovicku a Jindřichohradecku vyvracela bouřka stromy, v Blažejově se protrhla hráz rybníka, kvůli záplavám na trati nejezdily vlaky z Vyššího Brodu.

Železniční doprava se zastavila také mezi Raspenavou a Bílým Potokem v Libereckém kraji. Fungovat přestala dokonce i kabinová lanovka na Ještěd. Ta dostala během bouřky zásah a zatím není jasné, kdy se její provoz podaří obnovit.

"Některé součásti jsou tak poškozené, že je nutné je zcela vyměnit," uvedl jeden z pracovníků lanovky.

Na Vysočině odstraňovali hasiči patnáct popadaných stromů, na Klatovsku vyjížděli ke dvěma požárům od blesků.

Déšť, hromy a blesky ochromily také festivalové Karlovy Vary. Stanové městečko v rekreačním areálu Rolava, které bouřka poničila už na začátku týdne, bylo ale tentokrát liduprázdné.

"Většina lidí je na projekcích ve městě. Pár návštěvníků tady zůstalo, jsou zalezlí ve stanech a čekají, až déšť přejde. Voda odtud poměrně dobře odtéká. Kdo má dobrý stan, neměl by mít velké problémy. Ostatní zjistí, jak na tom po bouřce jsou, až přijdou v noci z města," řekla recepční stanového městečka.

V Pardubicích roztrhl silný vítr promítací plátno v letním kině, plánovaná projekce se proto nekonala.

"Minutu před zahájením představení přišly blesky a plátno se roztrhlo. Máme sice ještě jedno náhradní a také mobilní plátno, ale kvůli dešti jsme byli nuceni dnešní projekci zrušit," uvedl pořadatel Jan Motyčka.

Silné bouřky zasáhly i jižní Moravu. Na Hodonínsku vzplál po zásahu blesku zásobník plynu, pětimetrové plameny hasilo deset jednotek požárníků. Další hasiči odstraňovali popadané stromy a větve na Břeclavsku nebo Vyškovsku.

Na železniční trati mezi Šlapanicemi a Blažovicemi poškodily kroupy a větrná smršť lokomotivu, a způsobily tak výluku.

Další pás bouřek, doprovázených kroupami, silným nárazovým větrem a přívalovými srážkami, postupuje přes okresy Brno-venkov, Brno a Vyškov směrem na Blansko, Svitavy a Prostějov od pátečního večera.

Před prudkou bouří a větrem o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu varovali meteorologové také obyvatele Kolínska, Nymburska, Mladoboleslavska a Královéhradeckého kraje.

Do těchto regionů bouře dorazila po deváté hodině večer.

Pořadatelé festivalu Rock for People v Hradci Králové kvůli blížící se bouřce přerušili program, po hodinové pauze už ale mohli vystoupit další účinkující.

Související