Noční bouře, která ze čtvrtka na pátek zasáhla severní Čechy, kácela stromy a hasiči po ní museli odčerpávat vodu z domů hlavně na Teplicku a Děčínsku, největší škody ale napáchala zřejmě na Frýdlantsku. Ve Višňové hasiči ještě teď ráno odčerpávají vodu a odstraňují škody po bleskové povodni, v Krásném Lese museli evakuovat dětský tábor. Kvůli podemletým kolejím nejezdí vlaky mezi Raspenavou a Bílým Potokem a z Frýdlantu do Jindřichovic pod Smrkem. Spadlý strom zastavil ráno vlaky z Lomnice nad Popelkou na Semilsku na Starou Paku. Bez elektřiny jsou stovky domácností.

Ústeckým a Libereckým krajem prošla bouřka ve čtvrtek večer. Třeba na Šluknovsku napršelo za dvě hodiny přes 40 milimetrů vody. Ještě horší byla situace v Jizerských horách, kde srážkové úhrny na některých místech přesáhly 50 milimetrů za hodinu. Během noční bouřky napršelo na Nové louce přes 77 milimetrů, na Olivetské hoře naměřily srážkoměry 75 milimetrů srážek. Takové množství vody nemohly řeky pobrat, největší problémy byly na Smědé v Předláncích, dosáhla v noci třetího stupně, na druhý stupeň vystoupala v noci Jeřice v Mníšku. Dnes kolem 7:00 už byly ale všechny toky opět v normálu.

Déšť a vítr byly na Liberecku tak silné, že smetly ze silnice do příkopu čtyři auta a museli je vyprostit hasiči. Jen dobrovolní hasiči ve Frýdlantu řešili v noci 14 událostí. "Většinou to bylo čerpání vody ze sklepů, řeka se sice udržela v korytě, kanalizace ale nezvládala vodu pobrat, a tak se i ulice proměnily v řeky," popsal noc jeden z tamních dobrovolných hasičů. Na Šluknovsku odklízeli ještě večer hasiči sesuv, který zavalil silnici na Krásnou Lípu.

Problémy i v dalších regionech

Ve středních Čechách hasiči vyjížděli kvůli noční bouřce k téměř stovce případů. Nejvíce zásahů měli na Mladoboleslavsku. Většinou museli odstraňovat stromy popadané na silnice. Silný vítr ničil střechy domů, sklepy domů zaplavovala voda. V Kácově na Kutnohorsku ohrožoval rozvodněný potok dětský tábor, sdělila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Na Mladoboleslavsku hasiči zaznamenali přes 30 výjezdů, kolem dvou desítek jich měli na Benešovsku. Například v Kochánkách na Mladoboleslavsku spadl strom na chatu. Spolu s dalšími stromy v okolí ho hasiči odstraňovali jeřábem. "V Lysé nad Labem na Nymbursku ulétla střecha z domu, hasiči a stavební firma ho přikryli plachtami," uvedla Kostková.

Hasiči v Pardubickém kraji museli po bouřkách v noci na pátek vyjíždět k desítkám zásahů. Odstraňovali následky silného větru, spadlé stromy a větve. Déšť žádné velké škody nezpůsobil. "Nejvíce byla zasažena oblast obcí Býšť, Bělečko a Holice na Pardubicku a také Litomyšlsko," řekl operační důstojník krajských hasičů. Dvě trafostanice hořely po zásahu bleskem.

Podstatně horší byly následky bouřek v Královéhradeckém kraji. Počet výjezdů k odstranění spadlých stromů a větví přesáhl stovku. Někde vítr poškodil střechy. Podle mluvčí krajské policie Lenky Burýškové strom spadl na projíždějící auto u ČKD v Hradci Králové a zranil dva lidi. Vítr poničil chatovou oblast Svinary, zasáhl také část Malšovice a přerušil hudební festival Rock for People. Ostatní okresy kraje byly zasaženy méně.

Energetici vyhlásili po noční bouři pro okres Hradec Králové kalamitní stav. Zaznamenali asi čtyři desítky poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu jsou stovky domácností, řekla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. "Kalamitní stav platí od 8:00 do odvolání," uvedla.