HN: Opravdu nebylo možné vyjít s nižším rozpočtem?

Ve chvíli, kdy nám neklesá počet vězňů, ale rostou náklady na provoz věznic, teplo, energie a tak dále, není možné o třicet procent snížit výdaje. Jsem zvědavý na svého nástupce, co s tím udělá.

HN: Jinde jste cestu k ušetření nenašel?

Resort spravedlnosti má v zásadě mandatorní výdaje. My můžeme propustit část zaměstnanců Vězeňské služby a okamžitě se sníží vnitřní bezpečnost věznic. Můžeme omezit počet zapisovatelek na soudě, ale pak samozřejmě zpomalíme chod české justice. Chceme-li mít vládu boje proti korupci, tak nemůžeme snižovat výdaje na spravedlnost. Protože v tu chvíli se to projeví v chodu resortu. Já se nemohu podepsat pod tím, že se zhorší vymahatelnost práva v České republice.

HN: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vám navrhl jmenovat na pozici pražské vrchní státní zástupkyně Lenku Bradáčovou. Už jste ten návrh dostal?

Ten návrh v pátek dorazil na ministerstvo. Paní Bradáčová má tento týden dovolenou, takže jsem se s ní ještě nestihl potkat. Ale mohu konstatovat, že bych ji jmenoval.

HN: Mluvil jste o tom s premiérem?

Premiér věděl, že vyhovím návrhu Pavla Zemana.

HN: Myslíte, že má za nových okolností šanci?

Nechci spekulovat, ukáže se, jak tomu přistoupí nový ministr. Budu doufat, že nový státní zástupce bude reformní a důvěryhodná osoba – paní Bradáčová nebo někdo jako paní Bradáčová.

HN: Jak bude fungovat vaše další spolupráce s Petrem Nečasem ve vedení ODS?

Naše vztahy byly korektní a chladné. Ale byly hodně omezené a asi i omezené zůstanou.