Výtvarník Týc se tím, že se dostal do konfliktu se strážníky, nedopustil trestného činu. Ve čtvrtek o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Případ postoupil úřadu městské části k posouzení, zda umělec nespáchal přestupek.

Státní zástupkyně Romana Týce vinila z násilí na úřední osobě, za což hrozí až čtyřleté vězení. Proti rozhodnutí si podala stížnost. Jeden ze zakládajících členů umělecké skupiny Ztohoven se dostal do potyčky s příslušníky městské policie den před svým nástupem do vězení, kam ho poslal soud za výměnu skel na semaforech.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Paní soudkyně řekla, že ta se věc neudála tak, jak popsali původně strážníci, že došlo k útoku a napadení úřední osoby, a to je pro mě podstatné," sdělil po jednání výtvarník.

Týc, vlastním jménem David Hons, podle návrhu na potrestání 22. února kolem 22:30 přistoupil ke dvěma městským strážníkům a slovně je napadal. Městští policisté ho proto vyzvali, aby toho nechal. Výtvarník údajně neuposlechl a nadále se k nim přibližoval. Vstupoval prý "do jejich osobního prostoru".

Podle státní zástupkyně Karolíny Fialové nereagoval ani na výzvy, aby se legitimoval, a proto se ho strážníci rozhodli předvést na služebnu. Upozornili prý Týce na to, že proti němu mohou být použity donucovací prostředky. Obžalovaný se však při jejich použití začal bránit a údajně udeřil strážníka Jana Motyčáka loktem do spánku.

Strážníci mu proto nasadili pouta, ale on se dál bránil a podle žalobkyně při nastupování do vozu udeřil strážníka do nosu. Poté mu údajně ještě plivl do obličeje. Při převozu na oddělení kopal do dveří auta a navaloval se na vedle sedícího strážníka.

Týc před soudem vypověděl, že z jeho pohledu se událost odehrála jinak. Cestou z divadla prý viděl, jak paní před strážníky brečí, a proto k nim šel. Podle něho jej strážníci k prokázání totožnosti nevyzvali, navíc ho při nastupování a uvnitř vozu několikrát udeřili, pravděpodobně prý teleskopickým obuškem. Odmítl také to, že by plival. Podle Týce je situace, kdy strážníci donutí ženu k pláči, šílená.

Soud: Zřejmě to byl přestupek

Podle soudkyně Heleny Králové Týc svým jednáním nenaplnil znaky skutkové podstaty přečinu násilí proti úřední osobě, ani škodlivost jeho činu nebyla dostatečně vysoká. Podle soudu se pouze bránil usazení do vozu a převezení na služebnu, o útok proti strážníkům tedy nešlo. Králová se však domnívá, že se přestupku dopustil. "Já si myslím, že jste překročil určitou mez," podotkla soudkyně.

S rozhodnutím soudu se neztotožnil státní zástupce Jan Maršálek, který si proti němu podal stížnost. Podle něho byla intenzita útoku a tedy i škodlivost činu vysoká. "Já si myslím, že to překročilo mantinely chování, které by bylo ještě akceptovatelné," uvedl žalobce. Domnívá se, že by měl být Týc potrestán v trestním a nikoli přestupkovém řízení.

Týcovi prý přitěžuje také jeho neúcta k autoritám. Týc při soudním líčení uvedl, že jedním z motivů jeho jednání bylo, že má problémy s umělou autoritou. Žalobce narážel také na akci s pražskými semafory, při které panáčky na světlech Týc vyměnil za figurky v různých žertovných pozicích. Soud mu za to uložil peněžitý trest, který ale neuhradil. Musel proto na měsíc do vězení. "Je to jeho model chování, který je v něm pevně zakořeněný a bude se opakovat i nadále," uvedl Maršálek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist