Už jedenadvacet let dělají obcím starosti pozemky, které jsou zablokovány pro možnou restituci církvím. Nemohou je totiž prodat nebo s nimi jinak manipulovat. 

"Velký problém je s věcným břemenem, které se například váže na vybudování kanalizace přes tyto pozemky. Je velmi složité s tímto majetkem nějak operovat," potvrzuje předseda katastrálního úřadu Karel Večeře.

Jde o bezmála padesát tisíc hektarů půdy. Například na Znojemsku zákon blokuje skoro dvacet hektarů vinic. Na Chebsku je pro církev připraveno přes dva tisíce hektarů polností. K břemenem zatíženému majetku patří i chmelnice, nejvíc na Lounsku.

"Pozemky jsou blokovány od roku 1991. Pokud by prošel zákon o církevních restitucích musela by daná církev dokazovat, že jí majetek opravdu patří," řekla Monika Vývodová z České biskupské konference, která sdružuje biskupy v Česku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.